Obsługiwane przez usługę Blogger.

Tandoori roti

By 19:07 , , , ,

W ramach indyjskiej akcji Maggie, pieczemy indyjskie chlebki :) Przeróżne, ponieważ Indie to prawdziwy chlebowy raj kulinarny – choć każdybez trudu zauważy, że ich pieczywo kompletnie różni się od naszego. Zazwyczaj są to płaskie chlebki na drożdżach lub sodzie, pieczone w piecach tandoori lub smażone. Są idealnym dodatkiem do aromatycznych indyjskich potraw – zarówno tych mięsnych, jak i wegetariańskich. 
Kiedyś podawałam już przepis na chlebki z mąki z ciecierzycy, chapati, naan i nadziewane paratas. Tym razem podaję przepis na tandoori roti wg przepisu Manjuli. Niestety nie posiadam kamienia do pizzy, który jest najlepszy do wypieku takich chlebków w domowych warunkach, ale upiekłam je w maksymalnie nagrzanym piekarniku i też były bardzo smaczne :) 

Inne indyjskie chlebki upiekły także Dobromiła, Martynosia i Bartoldzik :) 

 

TANDOORI ROTI 
(4 sztuki) 
1 szklanka mąki pszennej razowej 
+ trochę do podsypania, 
1 szklanka zwykłej mąki pszennej, 
¼ łyżeczki sody, 
¼ łyżeczki cukru, 
½ łyżeczki soli, 
1,5 łyżki oleju, 
¼ szklanki jogurtu naturalnego, 
ok. ¼ szklanki wody, 
masło 

W misce wymieszać razem obie mąki, sodę, cukier i sól. Dodać jogurt i olej. Zagniatać ciasto, dodając stopniowo wodę. Wyrabiać ok. 1 minuty, aż ciasto będzie gładkie. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na pół godziny, aby ciasto „odpoczęło”. 
Piekarnik nagrzać do maksymalnej temperatury. Ciasto podzielić na 4 równe części. Każdą z nich rozwałkować na cienkie, płaskie placki, podsypując mąką. Placki kłaść partiami (po 2 sztuki) na nagrzaną blachę lub piec do pizzy i piec aż będą rumiane (2 minuty lub dłużej). 
Upieczone chlebki smarować stopionym masłem i podawać na ciepło. 


kuchnia indyjska zaproszenie

Może zainteresuje Cię również

7 komentarze

  1. Ja sobie nabyłem jakiś czas temu za całe 30 zł kamień. Pizza smakuje kompletnie inaczej, naany też na nim robię. Warto :-)
    Do kebabów roti pasuje zdecydowanie bardziej niż puri ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi babcia piekła takie 'chlebki' z ciasta na makaron i do dzisiaj uwielbiam każdego rodzaju . Chyba skorzystam z twojego przepisu jako swoisty powrót do dzieciństwa :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy one są bardziej kruche i chrupkie czy też miękkie? Wyglądają świetnie. Ja mam kamień do pizzy i chętnie bym je na nim upiekła.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kuchnia indyjska to coś, co mnie fascynuje. A chlebek prezentuje się smakowicie ;)

    Moja książka:
    www.nielegalna-ksiazka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Wspaniałe wyszły. Troszkę dłużej je piekłam i były miękkie w środku i chrupiące po bokach, mniam! Dzięki za przepis!

    OdpowiedzUsuń