Smażony kurczak w południowym stylu
Jeśli spytacie się kogokolwiek w Stanach Zjednoczonych, jaka potrawa mogłaby być kwintesencją amerykańskiego Południa, z pewnością odpowie: smażony kurczak. Tak – słynny smażony kurczak, spopularyzowany na całym świecie m.in. przez sieciówkę KFC. Ponoć każdy kucharz na południu USA twierdzi, że to właśnie jego przepis jest najlepszy – jak to zresztą często bywa w przypadku regionalnych potraw – skąd my to znamy... ;) Co oczywiste, przepisy na smażonego kurczaka często nieco się od siebie różnią, niemniej sedno jest zawsze to samo – chrupiąca skórka i wilgotny środek to podstawa tego specjału. Aby to osiągnąć, ważne jest, by mięso marynować w solance przez całą noc (dzięki czemu staje się niesamowicie soczyste) i smażyć na odpowiednio rozgrzanym oleju.
Przepis, który podaję poniżej, pochodzi z „Księgi Smaków Świata”. Nie będę tutaj szumnie ogłaszała, że jest to „taki sam kurczak jak w KFC” bo smak wcale nie jest identyczny, niemniej jednak dość zbliżony (na pewno bardziej, niż przepisy, które sugerują panierować kurczaka w płatkach kukurydzianych, co jest jakimś nieporozumieniem – WTF?!).
Kurczak jest bardzo, bardzo smaczny i śmiało mogę go polecić :)
SMAŻONY KURCZAK W POŁUDNIOWYM STYLU
(4 porcje)
8-10 udek z kurczaka („pałek”),
5 łyżek soli,
2,5 łyżki cukru,
1 szklanka maślanki,
1 jajko,
1 łyżeczka sosu tabasco,
1 szklanka mąki pszennej,
½ szklanki mąki kukurydzianej,
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku,
1 łyżeczka nasion selera* (pominęłam),
1 łyżeczka granulowanego czosnku,
1 łyżeczka granulowanej cebuli,
sól i pieprz,
ok. 500ml frytury roślinnej do smażenia (użyłam oleju rzepakowego)
Mięso dokładnie umyć. Do dużej miski wlać 1 litr przegotowanej, ostudzonej wody. Dodać sól i cukier, wymieszać do rozpuszczenia. Włożyć kawałki kurczaka – powinny być całkiem zakryte przez zalewę. Wstawić do lodówki na 12 godzin (np. na całą noc).
W misce wymieszać maślankę, jajko i sos tabasco.Wyjąć kurczaka z zalewy, włożyć do maślanki i całkowicie otoczyć nią kurczaka. Odstawić na 15 minut.
Na talerzu wymieszać mąkę pszenną, kukurydzianą, mieloną paprykę, nasiona selera, czosnek i cebulę granulowaną, ½ łyżeczki soli i ½ łyżeczki pieprzu.
Wyjmować z maślanki po jednym kawałku kurczaka, obtoczyć w mące z przyprawami i ułożyć na blasze do pieczenia. Odstawić na 10 minut. Zanurzyć każdy kawałek z powrotem w maślance i ponownie panierować. Jeśli podczas panierowania na palcach robią nam się farfocle z rozmokniętej panierki, można je wymieszać z mąką na kruszonkę i w tym otoczyć kurczaka – zrobi się nam efekt płatkowanej panierki :)
(Uwaga, według mnie całkowicie wystarczyłoby pojedyncze panierowanie – nie przepadam za aż tak grubymi warstwami panierki, choć jest to moja subiektywna opinia, dlatego podałam wersję z podwójną panierką).
W dużej patelni na średnim ogniu rozgrzać fryturę do temperatury 185 stopni (rozgrzewałam „na oko”, bo nie mam termometru ;). Kawałki kurczaka kłaść na oleju, tak by nie były zanadto ściśnięte na patelni. Zmniejszyć ogień i smażyć około 12 minut. Odwrócić, przykryć patelnię i smażyć około 10 minut. Odkryć, znów odwrócić kurczaka i smażyć jeszcze 8-10 minut, aż mieso będzie całkowicie usmażone. Przenieść na papierowy ręcznik i odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
Podawać z frytkami lub pieczonymi ziemniakami. Dobrą surówką do tej potrawy jest coleslaw.
* Nasiona selera to dość popularna w Stanach przyprawa. U nas niestety praktycznie nieosiągalna – nasiona selera występują jako jeden ze składników przyprawowych mieszanek ziołowych, ale nigdzie nie widziałam ich w ofercie solo. Nasiona do wysiewu ze sklepów ogrodniczych nie nadają się, ponieważ są pryskane środkami grzybobójczymi , nie radzę więc próbować nabywać ich tą drogą ;)
5 komentarze
Sporo tej soli, czy nie są za słone?
OdpowiedzUsuńNie, wcale nie, bo tak jak napisałam w przepisie, tę sól rozpuszcza się w aż litrze wody. :)
UsuńPrzepyszny kurczak! Zrobiłam dziś na obiad i wszyscy się zajadali!
OdpowiedzUsuńczy smażenie we fryturze przez 30 minut to nie za długo, kurczak i panierka się nie spalą i mięso nie będzie wiórowate?
OdpowiedzUsuńW przypadku udek, o których mowa jest w przepisie, taki czas smażenia jest konieczny, by mięso było usmażone aż do kości. Udka są soczyste, zatem nie ma obawy, że staną się wiórowate. Należy oczywiście stale pilnować temperatury smażenia, by nie była za wysoka i panierka się nie spaliła :)
Usuń