Obsługiwane przez usługę Blogger.

Dyniowe kluski śląskie

By 19:00 , , , ,

Puree z dyni to wdzięczny materiał do rozmaitych potraw na bazie mąki, takich jak kluski czy kopytka. Kilka lat temu na blogu pojawił się przepis na dyniowe gnocchi z sosem z sera pleśniowego, a dziś przedstawiam bardzo proste, ale uroczo wyglądające kluski śląskie z dodatkiem dyni. Dynia nie wpływa za bardzo na smak klusek (no, może nadaje lekkiej słodyczy) i raczej pełni w nich rolę kolorotwórczą ;) 
 Takie kluski nadają się jako dodatek do praktycznie takich samych potraw, jak zwykłe, na przykład mogą być genialnym uzupełnieniem jesiennych gulaszy. 

Przepis ten powstał w ramach wspólnego gotowania dyniowych klusek wraz z Gin, Mopsikiem, Zuzią i Martynosią

 

DYNIOWE KLUSKI ŚLĄSKIE 
(przepis na 4 porcje) 
  • 500g obranych ziemniaków, 
  • 150g puree z dyni (im gęstsze, tym lepsze), 
  • 1 żółtko, 
  • mąka ziemniaczana, 
  • sól 

Obrane ziemniaki ugotować do miękkości. Odcedzić, zostawić na kilka minut by odparowały po czym dokładnie ugnieść praską. Odstawić do wystudzenia (mogą być lekko ciepławe). Następnie dodać dynię, żótko i szczyptę soli, wymieszać. Jeśli puree dyniowe było rzadkie, można nie dodawać żółtka, żeby nie rozrzedzać dodatkowo ciasta (zabierze wówczas zbyt dużo mąki i kluski po ugotowaniu mogą wyjść zbyt twarde). Masę przełożyć do miski i wyrównać powierzchnię. Nożem podzielić masę na krzyż na 4 części. Jedną ćwiartkę usunąć i dolepić do pozostałych trzech części, a w powstały ubytek wsypać mąkę ziemniaczaną. Następnie dość szybko i sprawnie zagnieść ciasto – powinno być miękkie, gładkie i nie klejące się do rąk. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Dłońmi nabierać małe porcje ciasta i formować kulki z dziurką pośrodku. Kluski kłaść delikatnie na wrzątek i gotować 2 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmować ostrożnie łyżką cedzakową. Taką ilość klusek najlepiej ugotować w dwóch partiach. 


 

Może zainteresuje Cię również

8 komentarze

  1. Uwielbiam kluski śląskie! A te są tak cudownie słoneczne :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudne:) Z dynią robiłam już chyba wszystko. Tylko nie kluski śląskie, moje ulubione kluchy:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Robiłam wczoraj (na niedzielny obiad, a i święto było). Goście zachwyceni!

    OdpowiedzUsuń
  4. Wyglądają po prostu cudnie. Aż chce mi się w końcu zrobić kluski śląskie ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Wyglądają fenomenalnie! Zrobię je dzisiaj do policzków wołowych. :)

    OdpowiedzUsuń