Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szwedzki torcik "Mazarin"

By 19:00 ,

W zasadzie „torcik” to nazwa raczej na wyrost, według mnie nie jest to ciasto na wyjątkowe, świąteczne okazje, a raczej na zwykłą niedzielę i więcej ma wspólnego z tartą. Nie zmienia to faktu, że jest przepyszne i na pewno posmakuje każdemu, kto lubi migdały. W oryginalnym przepisie do masy migdałowej dodawało się skórkę z 1 cytryny, jednak ja zapomniałam jej kupić, miałam tylko ½ owocu, więc dodałam skórki z pomarańczy. I był to strzał w dziesiątkę, bo pomarańczowy aromat fantastycznie wzbogacił smak migdałów. Upieczone ciasto posypałam cukrem pudrem, ale myślę, że jeszcze lepiej byłoby użyć polewy czekoladowej. 

A tę słodkość rodem z kuchni szwedzkiej przygotowałam w ramach wspólnego pieczenia skandynawskich wypieków. Inne smakołyki przygotowały: Mopsik, Maggie, Dobromiła i Siaśka.


szwedzkie ciasto migdałowe

SZWEDZKI TORCIK „MAZARIN” 
ciasto: 

  • 200 g mąki, 
  • 125 g masła (mocno schłodzonego), 
  • 50 g cukru pudru, 
  • 2 żółtka 


masa migdałowa: 

  • 125 g miękkiego masła, 
  • 125 g cukru pudru, 
  • 125 g zmielonych migdałów, 
  • 2 jajka, 
  • skórka starta z ½ cytryny, 
  • skórka starta z ½ pomarańczy, 
  • 20 g mąki + cukier puder lub polewa czekoladowa na wierzch 


Masło posiekać na stolnicy razem z mąką i cukrem pudrem, aż powstanie kruszonka. Dodać żółtka i ewentualnie 1-2 łyżki zimnej wody i szybko zagnieść ciasto. Uformować kulę, owinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę. 
W tym czasie przygotować masę migdałową: miękkie masło utrzeć z cukrem pudrem na masę, następnie stopniowo wlać roztrzepane jajka (uwaga, może się zdarzyć że masa po dodaniu jaj się zwarzy, nie jest to bynajmniej pożądane, ale nie ma to wpływu na efekt końcowy, więc nie trzeba się przejmować). Następnie wsypać zmielone migdały, skórki z cytrusów oraz mąkę. 
Schłodzone ciasto rozwałkować i wyłożyć nim dno i boki tortownicy o średnicy 24 cm (dno tortownicy wyścielić papierem do pieczenia). Następnie wlać masę migdałową i równomiernie rozprowadzić. Piec 45 minut w 180 stopniach. Nie wyjmować ciasta z formy, dopóki całkiem nie ostygnie. 
Ostudzone ciasto można posypać cukrem pudrem lub polać polewą czekoladową.


(przepis z książki "Pieczenie ciast przyjemne jak nigdy dotąd")


szwedzkie ciasto migdałowe przepis
  


Może zainteresuje Cię również

10 komentarze

  1. Kusisz niesamowicie!
    podoba mi się. taki nietypowy jak na tort, ale atrakcyjnie się zapowiada :]

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. mogłabym jeść nawet sam środek:D

    OdpowiedzUsuń
  3. Prawie u wszystkich z nas wspólnie gotujących dziś znalazły się wypieki z migdałami ze Skandynawii, ileż to różnych cudownych ciast jest z tamtych stron! Połączenie pomarańczy z migdałami może być ciekawe :) Dziękuję Ci za ogromny wkład w akcję Kuchnia skandynawska, zapraszam do kolejnej edycji, będzie na 100%. Pamiętaj o dodaniu przepisu jeszcze dziś ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Podoba mi się. Wygląda na lekkie. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wagowo w miarę lekkie, ale jeśli chodzi o kalorie to niestety nie - masło, migdały, mąka i cukier robią swoje ;) ale smak wynagradza ten mankament ;)

      Usuń
  5. każda okazja jest dobra na takie ciacho:) wygląda tak pięknie, że i od święta byłoby przebojem:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Zapraszam do zabawy, jeśli tylko masz ochotę :) Szczegóły u mnie: http://kuchennewzlotyiupadki.blox.pl/2012/11/Liebster-blog-award-2012-i-kilka-faktow-o-mnie.html Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Musi świetnie smakować! bardzo lubię migdały, więc przypadłoby mi do gustu:) pozdrawiam również z Krakowa :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ooo, taki torcik koniecznie muszę zrobić :) Apetycznie wygląda ;)

    OdpowiedzUsuń