Obsługiwane przez usługę Blogger.

Piernik wykwintny (staropolski)

By 17:00 , ,

W tym roku ponownie upiekłam christmas cake, który sobie dojrzewa i podkarmiany brandy, oczekuje Świąt ;) 
Prócz tego skusiłam się na bardzo dobry, najprawdziwszy, dojrzewający piernik, który trzeba zrobić na mniej więcej 4-5 tygodni przed Bożym Narodzeniem. Ciasto musi dojrzewać 3-4 tygodnie, upiec go należy minimum 4 dni przed Bożym Narodzeniem (najlepiej na tydzień przed). Pierwszy raz moja mama piekła go kilka lat temu, więc przepis jest sprawdzony :) W tym roku postanowiłam podjąć się kolejnego wyzywania i zrobić go sama :) 

piernik staropolski dojrzewający - ciasto
PIERNIK WYKWINTNY (STAROPOLSKI)
(ilość na 2 obfite pierniki w foremkach 10 x 40 cm)

  •  1 kg mąki, 
  • 500 g miodu, 
  • 400 g cukru, 
  • 250 g masła, 
  • 3 jaja, 
  • ½ szklanki mleka, 
  • 3 płaskie łyżeczki sody, 
  • 3 łyżki przyprawy do pierników, 
  • 100 g orzechów włoskich, 
  • 5 łyżek kandyzowanej skórki pomarańczowej, 
  • ½ łyżeczki soli 


Miód, cukier i tłuszcz powoli doprowadzić do wrzenia. Ostudzić i mieszać drewnianą łyżką, dodając kolejno mąkę, jaja, mleko z rozpuszczoną w nim sodą, sól, przyprawę do pierników i bakalie. Starannie wyrobione ciasto przełożyć do miski lub garnka, przykryć ściereczką i pozostawić na mniej więcej 3-4 tygodnie w chłodnym miejscu, by dojrzało. Ciasto najlepiej trzymać w piwnicy itp., ewentualnie w lodówce, ale wtedy trzeba przykryć je szczelnie folią, żeby nie przeszło innymi, „lodówkowymi” zapachami.

Przed pieczeniem podzielić ciasto na 2 połowy. Każdą z nich podzielić jeszcze na 3 części i rozwałkować na wielkość blachy (u mnie keksówka 10 x 40 cm). Foremkę wyłożyć papierem do pieczenia, umieścić w niej jeden rozwałkowany placek i piec go w temperaturze 180 stopni przez 15-20 minut (wbity patyczek nie powinien być obklejony surowym ciastem). Upieczony placek wyjąć z formy i odstawić do wystudzenia. W ten sposób rozwałkować i upiec pozostałe 5 porcji ciasta. 

Ostudzone placki przełożyć masą orzechową, marcepanem lub powidłami śliwkowymi, przykryć pergaminem lub folią aluminiową i obciążyć deseczką. Odstawić na 1-3 dni. Po tym czasie pierniki polukrować lub oblać polewą czekoladową i ozdobić bakaliami. Zaraz po upieczeniu placki są twarde. Kruszeją po 3-4 dniach. 


piernik staropolski przełożony powidłami i marcepanem


(przepis pochodzi z książki „Najlepsze wypieki czytelników Poradnika Domowego”)


 

Może zainteresuje Cię również

6 komentarze

  1. Uwielbiam pierniczki w każdej postaci :) Na pewno wypróbuję przed świętami :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mam smaka na piernik ;)

    Zapraszam na świąteczną edycję konkursu z firmą PRYMAT : http://book-and-cooking.blogspot.com/2012/11/konkurs-z-firma-prymat-edycja-swiateczna.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Bez pierników to nie są święta:) uwielbiam ten zapach:)

    OdpowiedzUsuń
  4. U mnie dojrzewa już od miesiąca :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Mirabelko jakiej wielkości blachę mniej więcej użyłaś ? Chciałabym go zrobić w przyszłości, nie chce aby był za niski, dlatego pytam póki pamiętam :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co pamiętam, to z tej ilości składników wychodzą 2 foremki keksowe 10 x 40 cm. Dzięki za zwrócenie uwagi, zwykle podaję wielkość blach przy przepisach, a tym razem jakoś mi to umknęło. :)

      Usuń