Obsługiwane przez usługę Blogger.

Węgierskie knedle z białego sera

By 10:20 , , , , ,

Knedle znane są nie tylko w Polsce, Czechach i Austrii, ale także na Węgrzech – choć nie jest to potrawa, która najbardziej kojarzy się z krajem naszych bratanków. A ponieważ Festiwal Kuchni Węgierskiej czas rozpocząć, to właśnie knedlami inauguruję tę kulinarną zabawę. 
Knedle, choć może wyglądają dość niepozornie, są nie byle jakie – niesamowicie delikatne, mięciutkie i bardzo, bardzo smaczne. Choć świeżo zarobione ciasto wydaje się zbyt kleiste, znalazłam na to sposób: wystarczy odstawić je na minimum pół godziny, wówczas kasza manna wchłonie wilgoć i masa będzie znacznie lepsza do formowania. 
Warto je zrobić, bo nie wymagają wiele pracy, a są naprawdę bardzo dobre :) 

 

WĘGIERSKIE KNEDLE Z BIAŁEGO SERA 
(3-4 porcje) 
800g twarogu, 
80g miękkiego masła, 
3 jajka, 
100-120g kaszy manny, 
30g mąki pszennej, 
sól 
dodatkowo: 
kwaśna śmietana 12% lub 18%,
cukier 

Twaróg zemleć lub przetrzeć przez sitko. Dodać miękkie masło i jajka, dokładnie połączyć łyżką lub krótko utrzeć mikserem. Dodać kaszę mannę i mąkę, dłonią wyrobić ciasto. Odstawić je na min. pół godziny, aby ciasto zgęstniało. Wilgotnymi dłońmi formować okrągłe knedle. 
W dużym garnku zagotować lekko osoloną wodę. Knedle kłaść na wrzątek i delikatnie zamieszać. Gotować na niezbyt dużym ogniu przez 5 minut od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Podawać gorące, polane posłodzoną śmietaną. Zamiast śmietany można je również okrasić bułką tartą zrumienioną na maśle i posypane cukrem. 


(na podstawie przepisu z blogu Edysi

Może zainteresuje Cię również

7 komentarze

  1. Bardzo fajny przepis, bo Węgry to nie tylko papryka ;) Mają tam sporo smacznego bydełka i mlecznych krówek.
    Kiedyś widziałam na pewnym filmie dokumentalnym kluski, coś jak nasza zacierka, ale z białego sera i jaj, chyba szła tam jeszcze odrobina mąki.

    OdpowiedzUsuń
  2. niestety nam knedle nie wyszły.... po godzinie zaczęłam zagęszczać ciasto mąką i po dodaniu ok. 100-150 g dało się coś ulepić. prawdopodobnie kwestia tego, że użyliśmy już zmielonego twarogu.

    ogólnie nie polecam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to z pewnością wina gotowego zmielonego twarogu, który jest o wiele, wiele rzadszy niż zwykły. Szkoda, że się nie udały, bo knedle te są bardzo popularnym przepisem na wielu blogach i portalach kulinarnych.

      Usuń
  3. Dziś zrobiłam, ale troszkę inaczej bo miałam inny ser. Podałam z jogurtem, konfiturą z czarnego bzu i posypką kokosowo-cynamonową z bułką tartą i masełkiem. Pyszne. Zapraszam na mojego bloga, gdzie zamieściłam efekty.

    OdpowiedzUsuń