Obsługiwane przez usługę Blogger.

Piernik na maślance

By 19:00 , ,

Grudzień kojarzy się przede wszystkim z zapachem korzennych przypraw i pierniczków, dlatego razem z Gin, Zuzią i Chantel umówiłyśmy się na wspólne pieczenie pierników. To dobry moment, by odkurzyć stare przepisy lub wypróbować nowe, bo przepisów na korzenne ciasta jest bez liku :) 
Ja upiekłam piernik na maślance, który oczekiwał na liście jako jeden z wielu przepisów do wypróbowania. Przepis jest dość intrygujący, ponieważ nie dodaje się maślanki bezpośrednio do ciasta, lecz najpierw trzeba ją gotować z cukrem, aż zgęstnieje i zacznie się karmelizować. Finalnie ciasto jest delikatne w smaku i zaskakująco puszyste, biorąc pod uwagę fakt, że surowa masa była bardzo gęsta. Piernik wyszedł smaczny i warto go wypróbować :) 




 

PIERNIK NA MAŚLANCE 
250g mąki, 
100g masła lub margaryny, 
1 szklanka cukru, 
1 szklanka maślanki, 
2 jajka, 
1 łyżeczka sody, 
1 łyżka przyprawy do piernika, 
1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej, 
2 łyżki rodzynek, 
2 łyżki posiekanych orzechów włoskich 

 Maślankę wlać do rondelka, dodać cukier. Podgrzewać na średnim ogniu przez około pół godziny, mieszając do czasu do czasu, aż masa zgęstnieje i zacznie się brązowić (jeśli maślanka zacznie się warzyć – nic nie szkodzi). Zdjąć z ognia i w ciepłej maślance rozpuścić masło/margarynę. Odstawić do lekkiego przestudzenia. 
Mąkę i przyprawę piernikową wsypać do miski. Dodać żółtka i wlać maślankę z cukrem i tłuszczem oraz sodę rozpuszczoną w łyżce zimnej wody. Całość wymieszać łyżką do połączenia składników (ciasto jest gęste). Białka ubić na sztywną pianę i wmieszać je do ciasta (ja najpierw dodaję połowę piany i krótko miksuję mikserem na najniższych obrotach, żeby spulchnić ciasto, a następnie dodaję resztę piany i już mieszam łyżką). Na koniec dodać bakalie. 
Podłużną foremkę o długości 25cm wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć ciasto i wyrównać powierzchnię. Piec w 180 stopniach przez około 45 minut, aż wbity patyczek będzie suchy. Wystudzone ciasto można polać stopioną czekoladą lub posypać cukrem pudrem.






(Na podstawie przepisu z książeczki "Zima w kuchni" z serii "Biblioteczka Poradnika Domowego", z moimi zmianami)



Może zainteresuje Cię również

7 komentarze

  1. Dzięki! Już od dawna szukałam jakiegoś dobrego przepisu na pierniki. :-) Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://plotyiploteczki.blog.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Mirabelko, przyjmij wyrazy wdzięczności za stary, bardzo stary przepis na pastę z awokado i jajka. Nie piszę w komentarzach do niego, bo nawet nie wiem czy w ogóle czytasz do tak zaległych przepisów a tu dojdzie do adresatki bez problemu. Wyobraź sobie, do tego przepisu próbowałam przekonać rodziców odkąd się pojawił (okolice 2 lat!) ale nikt u mnie nie lubi awokado - mdłe, fuj, jak można takie coś kupować i jeść idt. itp. A teraz w moim domu już się powoli zaczyna kociokwik przedświąteczny i potrzebowaliśmy czegoś szybkiego do przygotowania, konkretnego (żeby nie paść przy odkurzaczu) i najlepiej jak nie będzie dziesięciu naczyń do mycia po przygotowaniu potrawy. No i będzie Twoja pasta. Wszystkie składniki już mam z wyjątkiem sera, ale to akurat nie problem, jutro skoczę do sklepu i kupię. Czyli dzięki Tobie 3 osoby będą mogły spokojnie zająć się sprzątaniem mieszkania. Dzięki!
    Marta/migotka21

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za ten komentarz :) Komentarze do starych przepisów zawsze czytam, bo mam włączoną moderację dla postów starszych niż 2 dni - nie dlatego, żebym coś usuwała (do ok, usuwam nachalne reklamy...) ale głównie po to, by nie umknął mi żaden komentarz (wiadomo, niektórzy mają pytania, wątpliwości itd i trzeba na nie odpowiedzieć) :)
      Mój pierwszy raz z awokado to była porażka, też wydawał mi się mdły, nijaki i w dodatku obślizgły :) do momentu aż zrobiłam guacamole, wtedy się w nim zakochałam ;) dlatego uważam, że wszelkie pasty to świetny pomysł na oswojenie się z awokado.
      Pozdrawiam serdecznie :)))

      Usuń
  3. Uwielbiam ciasta z maślanką- zawsze wychodzą miękkie i puszyste. Bardzo zaciekawił mnie ten piernik, bo rzeczywiście sposób dodania maślanki jest nietypowy! To teraz trafia na moją listę:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Intrygujący sposób przygotowania, będę musiała wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  5. takiego jeszcze nie piekłam :D Piękny :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wypróbowałam i muszę powiedzieć, ze jest przepyszny! :)
    Pozdrawiam i życzę wesołych świąt :)

    OdpowiedzUsuń