Pide z mielonym mięsem
Pide to popularny w Turcji rodzaj placka drożdżowego w charakterystycznym kształcie łódki. Pide uważane jest za kuzyna włoskiej pizzy, choć ja osobiście doszukiwałabym się raczej podobieństwa do gruzińskiego chaczapuri adżarskiego, zwłaszcza, że Turcji do Gruzji jest o wiele bliżej niż do Włoch ;)
Istnieje wiele rodzajów pide w zależności od nadzienia: może być na przykład pide z serem, pide z pieczonym mięsem lub mięsem mielonym. Pide z mielonym mięsem nosi nazwę pide kıymalı i takież właśnie postanowiłam sama przygotować.
Przygotowanie pide nie jest szczególnie skomplikowane, a aromatyczne nadzienie doprawione kuminem i czarnuszką ogromnie nam smakowało :)
PIDE Z MIĘSEM MIELONYM
(2 duże sztuki)
- 200g mąki pszennej,
- 15g świeżych drożdży,
- 2 łyżki jogurtu,
- 100ml wody,
- 1 łyżka oliwy,
- ½ łyżeczki cukru,
- szczypta soli
nadzienie:
- 200g mielonego mięsa (wołowiny, baraniny lub jagnięciny),
- 1 łyżka oleju,
- 1/3 czerwonej papryki,
- 1 średni pomidor,
- 1 cebulka dymka wraz ze szczypiorem,
- 1 łyżka posiekanego świeżego tymianku (lub ½ łyżeczki suszonego),
- ½ łyżeczki nasion czarnuszki,
- ½ płaska łyżeczka kuminu,
- ½ łyżeczki ostrej papryki w proszku,
- sól,
- świeżo mielony pieprz
Drożdże wkruszyć do kubeczka, dodać cukier i rozetrzeć. Dodać wodę i wymieszać, aż drożdże się rozpuszczą. Mąkę przesiać do miski, dodać sól, jogurt, oliwę oraz wodę z drożdżami. Rękoma zagnieść gładkie ciasto. Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 45 minut.
Pomidora sparzyć wrzątkiem, obrać i usunąć nasiona, a miąższ pokroić w kostkę. Paprykę pokroić w małe paseczki.
Na patelni rozgrzać olej i usmażyć na nim mięso (jeśli mięso jest tłuste, nie trzeba dodawać oleju). Dodać posiekaną cebulkę dymkę wraz ze szczypiorem, pomidora i paprykę oraz wszystkie przyprawy (kumin i czarnuszkę warto rozetrzeć w moździerzu). Całość smażyć, mieszając, jeszcze 1-2 minuty.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części. Każdą część rozwałkować na podłużny placek długości ok. 25cm, podsypując blat mąką. Oba placki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na środku każdego placka rozłożyć nadzienie. Końce placków „przyszczypać”, a boki złożyć do góry, formując łódkę.
Piec w 250 stopniach przez około 15 minut, aż ciasto zrobi się złociste. Podawać ciepłe.
2 komentarze
Piękne zdjęcia a potrawa niesamowicie apetyczna :)
OdpowiedzUsuńŚwietne te łódeczki :)
OdpowiedzUsuń