Obsługiwane przez usługę Blogger.

Sernik krakowski

By 10:21 , ,

Sernik krakowski to jeden z tzw. serników-klasyków. Cechuje go kruchy spód i charakterystyczna kratka na wierzchu. Sernik ten przygotowuje się na prawdziwym, mielonym twarogu (nigdy na twarogu sernikowym z wiaderka), dzięki czemu konsystencja sernika jest zwarta i lekko kwaskowata w smaku. Sernik krakowski nie powinien być ani zbyt suchy, ani zbyt mazisty. Do masy serowej bardzo często dodaje się rodzynki i smażoną w cukrze skórkę pomarańczową, ale jeżeli nie przepadacie za tymi dodatkami, możecie oczywiście je pominąć... choć dla mnie, rodzynki i skórka są nieodłącznym elementem sernika krakowskiego ;)




SERNIK KRAKOWSKI 
składniki na kruche ciasto:
  • 260g mąki krupczatki, 
  • 1 żółtko, 
  • 1 łyżka śmietany, 
  • 150g masła, 
  • 100g cukru pudru, 
  • szczypta soli 

składniki na masę serową:
  • 1 kg tłustego twarogu, 
  • 120g śmietany 18%, 
  • 7 dużych jajek
  • 1 białko, 
  • 100 g stopionego masła, 
  • 200-220 g cukru, 
  • 2 łyżki cukru waniliowego, 
  • 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej, 
  • 1 łyżka skórki startej z cytryny, 
  • 2 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy,
  • duża garść rodzynek

Kruche ciasto:
Masło posiekać na stolnicy razem z mąką, aż powstanie kruszonka. Dodać cukier puder, sól, żółtko i śmietanę. Szybko zagnieść gładkie ciasto, uformować kulę, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na godzinę. 

Prostokątną formę 25 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
Ciasto wyjąć z lodówki. 2/3 ciasta rozwałkować na cienki placek i wyłożyć nim dno formy. Gęsto ponakłuwać widelcem i zapiec w 200 stopniach C, aż lekko się zrumieni (około 15 minut). Formę wyjąć z piekarnika i odstawić. Zmniejszyć temperaturę piekarnika do 170 stopni C.

Masa serowa:
Twaróg zemleć dwukrotnie w maszynce z drobnym sitkiem.
Z 4 jajek oddzielić żółtka od białek.
Twaróg zmiksować z cukrem, cukrem waniliowym, stopionym masłem, śmietaną, 3 całymi jajkami i 3 żółtkami na jednolitą masę. Dodać mąkę ziemniaczaną i skórkę startą z cytryny i jeszcze chwilę ucierać.
5 białek (4 z oddzielonych na początku jajek + 1 pozostałe po robieniu spodu) ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę i delikatnie wmieszać ją w masę serową. Na koniec dodać kandyzowaną skórkę pomarańczową i rodzynki, jeszcze raz powoli wymieszać. 

Pozostałą 1/3 ciasta cienko rozwałkować i radełkiem lub nożem pokroić na cienkie paski.
Na zapieczony spód wylać masę serową, na wierzchu ułożyć paski, tworząc kratkę. Kratkę posmarować za pomocą pędzelka pozostałym żółtkiem roztrzepanym z 2 łyżkami wody.
Piec w 170 stopniach C przez 60 minut. Studzić w uchylonym piekarniku. Ciasto może nieco opaść. 

Sernik najlepszy jest na drugi dzień. 






Może zainteresuje Cię również

9 komentarze

  1. Mniam.... wspaniały ten sernik, wygląda bardzo smakowicie.
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie robiłam tego sernika ze względu na rodzynki a potem o nim zapomniałam . Ale skoro mi go przypomniałaś to zmienie rodzynki i może się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pyszny, idealny na święta:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeden z moich ulubionych serników :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Sernik wygląda bardzo smakowicie. Ale mam jedno pytanie. Jestem ''lajkiem'' w sprawach kulinarnych, dopiero odkryłam swoją fascynację kuchnią. I tak teraz przeglądając różne blogi i widząc przepisy na serniki zaczęło nurtować mnie jedno pytanie. Sernik wiedeński, krakowski, złota rosa, królewski, czym one właściwie się różnią ? Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sernik wiedeński zwykle nie zawiera kruchego ciasta, składa się tylko z zapieczonej masy serowej z rodzynkami.
      Sernik krakowski ma kruchy spód i na górze kratkę również z kruchego ciasta.
      Sernik królewski piecze się na spodzie z kakaowego kruchego ciasta, na górze również ma warstwę ciasta startego na tarce, czyli jest to taki sernik czarno-biały :)
      Sernik złota rosa ma kruchy spód, masę serową i warstwę piany z białek i cukru. Po wyjęciu z piekarnika, w miarę stygnięcia, na wierzchu sernika pojawia się "rosa" czyli kropelki skarmelizowanego cukru. Przepis na sernik z rosą znajdziesz na moim blogu: http://mirabelkowy.blogspot.com/2014/04/sernik-zota-rosa.html
      Jest jeszcze np. sernik nowojorski, który ma spód z pokruszonych ciasteczek, warstwa serowa jest dość ciężka i mazista, a na wierzchu ma warstwę zapieczonej śmietany, która tworzy coś w rodzaju polewy.

      Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłam skomplikowaną sprawę serników. Serników jest naprawdę wiele rodzajów, czasami nie jest łatwo się w tym wszystkim połapać :)

      Usuń
    2. Dziękuję za szybką odpowiedź, a sprawa serników została zdecydowanie rozjaśniona. :)

      Usuń
  6. Pomyśleć, że kiedyś nie przepadałam za sernikami...nowojorski mój faworyt...a tuz za nim krakowski :)
    Korzystam z Twojego przepisu :)
    pyszności :)

    OdpowiedzUsuń