Obsługiwane przez usługę Blogger.

Alpejskie ciasto karmelowo-orzechowe

By 11:20 , ,

To ciasto to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników snickersów. Kruche ciasto skrywa słodkie, lekko cynamonowe i ekstremalnie orzechowe wnętrze. To jeden z tych wypieków, które można upiec na kilka dni przed Świętami, ponieważ bardzo dobrze się przechowuje. Jest pyszne :) 

 

CIASTO ALPEJSKIE 
400g mąki, 
100g masła, 
150g margaryny Palma z Kruszwicy, 
100g cukru pudru,
1 łyżka cukru waniliowego, 
2 żółtka, 
200g orzechów włoskich, 
200g niesolonych orzechów ziemnych, 
350g cukru, 
250ml śmietanki kremówki 30%, 
łyżeczka cynamonu
+ cukier puder do posypania

Masło i margarynę posiekać razem z mąką, aż powstanie drobna kruszonka. Dodać cukier puder, cukier waniliowy, żółtka i 2-3 łyżki zimnej wody. Zagnieść ciasto, uformować kulę, owinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 1 godzinę. 
 Przygotować nadzienie: na patelnię wsypać cukier i rozpuścić na małym ogniu, aż lekko się skarmelizuje. Dodać orzechy i wymieszać. Wlać śmietankę, dodać cynamon i zagotować. Mieszając, gotować do czasu, aż karmel rozpuści się w śmietance, a masa nieco zgęstnieje (ok. 5-7 minut). Masę odstawić, by lekko przestygła. 
Podłużną formę o wymiarach 35 x 11 wyłożyć papierem do pieczenia. 
2/3 ciasta rozwałkować i wyłożyć nim dno i boki ciasta. Środek wypełnić masą orzechową. Pozostałą część ciasta rozwałkować i przykryć nim masę. Brzegi dokładnie skleić, nadwyżki ciasta odkroić. 
Ciasto piec w 180 stopniach przez 40 minut. Upieczone ciasto zostawić w formie do całkowitego wystygnięcia. Następnie wyjąć z formy i odstawić na co najmniej 12 godzin, aby masa w środku stężała. 
Wystudzone ciasto posypać cukrem pudrem.

Ciasto najlepiej kroić dużym nożem z piłką, takim jak do chleba. 

 


Przepis powstał na potrzeby projektu e-booka ze świątecznymi przepisami przy współpracy z serwisem zPierwszegoTloczenia.pl oraz ZT Kruszwica :) 

Przepisy
kulinarne z najlepszych kulinarnych blogów

Może zainteresuje Cię również

8 komentarze

  1. Karmel i orzechy , to jest to ! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Te alpejskie przysmaki dobrze mi się kojarzą. Alpejskie pierniczki, mleko... teraz ciasto, zapewne niemniej pyszne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ciastko wygląda apetycznie, a książka udana, wiele tam propozycji które chętnie sama przyrządzę nie tylko na nadchodzące święta:)

    OdpowiedzUsuń
  4. bardzo intrygujący przepis! zapisane :]

    OdpowiedzUsuń
  5. ranyyy jak ono cudnie wygląda:) zaśliniłam klawiaturę!

    OdpowiedzUsuń