Obsługiwane przez usługę Blogger.

Pączki z mascarpone (nadziewane konfiturą wiśniową lub toffi)

By 11:45 ,

Tłusty Czwartek nie mógł obyć się bez pączków ;) Bardzo chciałam wypróbować jakiś nowy przepis, chociaż poprzednie dwa (pączki I i pączki cudo) były naprawdę super. Wymyśliłam więc, aby do ciasta drożdżowego dodać serek mascarpone. Do tej pory spotkałam się z przepisami na pączki z dodatkiem mascarpone, ale wyłącznie z użyciem proszku do pieczenia, a nie drożdży. 
Tak jak przewidywałam, mascarpone sprawiło, że pączki były miękkie i delikatne. Serek nie wpłynął na smak ciasta (nie był zbytnio wyczuwalny), a jedynie na jego konsystencję. Z eksperymentu jestem bardzo zadowolona :) 

Część pączków nadziałam konfiturą wiśniową przed usmażeniem, a pozostałe masą krówkową po usmażeniu. Utwierdziło mnie to w opinii, że jestem zwolenniczką nadziewania pączków PO usmażeniu, gdyż po pierwsze nie ma obawy, że nadzienie nam wypłynie, pączek się rozwali a tłuszcz zapaskudzi, a po drugie „pusty” pączek jest lżejszy i krócej musi wyrastać, żeby podczas smażenia utworzyła się pożądana jasna obwódka dookoła. 

Pączkami poczęstowałam wczoraj sporo osób i wszystkie opinie były nader pozytywne :) Większość uznała, że te z wiśniami są smaczniejsze, ale byli też zwolennicy słodkiego toffi :) 
Bez względu na to, którą wersję wybierzecie, polecam ten przepis na ciasto! :) 

 

PĄCZKI Z MASCARPONE 
(18-19 sztuk)

 500g mąki pszennej, 
50g drożdży, 
125g serka mascarpone, 
5 żółtek, 
2/3 szklanki mleka, 
½ szklanki cukru, 
20g masła, 
szczypta soli, 
3 łyżki ekstraktu z wanilii*, 
tłuszcz do smażenia (u mnie olej rzepakowy + smalec) 

do nadziania: 
konfitury wiśniowe, 
masa krówkowa 

do posypania: 
cukier puder, 
płatki migdałów 


Drożdże wkruszyć do kubeczka i wymieszać z łyżką cukru. Gdy zrobią się płynne, dodać połowę mleka i czubatą łyżkę mąki. Wymieszać i odstawić na 15 minut, aż zaczyn zacznie rosnąć. 
Pozostałą mąkę przesiać do miski. Dodać żółtka, mascarpone, pozostałe mleko, resztę cukru, ekstrakt z wanilii, sól oraz rosnący zaczyn. Natłuszczając dłonie stopionym masłem, wyrobić gładkie, jednolite i odstające od miski i rąk ciasto. Miskę przykryć ściereczka i pozostawić na 45-50 minut do wyrośnięcia (ciasto powinno podwoić swoją objętość). 

Nadziewanie pączków konfiturą wiśniową przed smażeniem: Ciasto rozwałkować na oprószonym mąką blacie na grubość 1-1,5 cm. Szklanką wykrawać krążki. Na środek kłaść łyżeczkę konfitury wiśniowej, przykryć drugim krążkiem i dokładnie ścisnąć brzegi. Następnie ponownie przyciąć szklanką, by uzyskać ładny kształt. Pozostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut, po czym usmażyć na tłuszczu. 

Nadziewanie pączków toffi po usmażeniu: Ciasto rozwałkować na grubość ok. 2,5cm. Szklanką wykrawać krążki i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 20-30 minut, następnie usmażyć na tłuszczu. Masę krówkową przełożyć do miseczki i podgrzać (np. w mikrofalówce), by zrobiła się bardziej płynna. Połowę masy przełożyć do szprycy z długą końcówką. Usmażone pączki nadziać masą. 

Smażenie: Pączki należy smażyć na rozgrzanym tłuszczu, lecz na niezbyt dużym ogniu. Ja zawsze na początek wrzucam kontrolnie skrawek z ciasta – powinien od razu wypłynąć na powierzchnię i usmażyć się na złocisty kolor mniej więcej po 2 minuty z każdej strony. 
Pączki smażyć partiami po 3-4 sztuki, tak by mogły swobodnie pływać. Usmażone pączki kłaść na ręcznikach papierowych, by wchłonęły nadmiar tłuszczu. 

Usmażone i nadziane pączki oprószyć cukrem pudrem lub posmarować toffi i oprószyć płatkami migdałowymi. 


* Użyłam domowego ekstraktu z wanilii na bazie wódki. W przypadku jego braku, można dodać kilka kropli aromatu waniliowego i 3 łyżki wódki lub 1 łyżki spirytusu. 

Może zainteresuje Cię również

11 komentarze

  1. Te z masa kajmakowa wygladaja naprawde smacznie i zapewne sa mega slodkie ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyglądają bardzo smacznie,ciekawy pomysł z tym mascarpone;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Można zastąpić mascarpone mielonym twarogiem? Nie mam do niego dostępu niestety

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sądzę, że najlepiej byłoby zastąpić jakimś tlustym kremowym serkiem typu Philadelphia albo Twój Smak. Ewentualnie dałabym 100g mielonego twarogu i 25g stopionego masła (czyli w sumie 45g masła wliczając to w przepisie powyżej).

      Usuń
  4. Pięknie wyglądają! Mimo tego, że jestem przejedzona od wczoraj to i tak bym się na nie skusiła :)

    OdpowiedzUsuń
  5. pyszności, może jeszcze skuszę się na takie pączki...

    OdpowiedzUsuń
  6. Obłędne! Paczków nie lubię, ale te...skusiłabym się :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawy eksperyment kulinarny :) Ja nigdy nie próbowałem dodawać serka mascarpone do pączków. Ale jeśli mówisz, że poprawiło to konsystencję, a nie zmieniło smaku to może warto spróbować. Powiedz proszę, jak długo pączki były świeże, czy serek miał na to jakiś wpływ? Czy pączki faszerowałaś szprycą czy jakiś inny masz sposób ;)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Większość pączków została zjedzona tego samego dnia (robiłam je w Tłusty Czwartek rano), dwie osoby jadły je następnego dnia i mówiły że są bardzo dobre, ale ja osobiście już nie próbowałam :)
      Opis faszerowania jest w przepisie, te z toffi faszerowałam szprycą, a z wiśniami przed smażeniem.

      Usuń
  8. Witaj Mirabelko, jestem zachwycona smakiem tych pączków. Dziękuję za przepis :)

    OdpowiedzUsuń