Bogracz gulasz
Bogracz to tak naprawdę nie nazwa potrawy, ale naczynia – jest to rozszerzany na górze garnek, w którym przygotowuje się gulasz bezpośrednio nad ogniem. Gulasz przygotowany w takim naczyniu nosi nazwę bográcsgulyás, natomiast w Polsce przyjęło się nazywanie bograczem węgierskiego gulaszu, nawet jeżeli nie jest on pichcony w odpowiednim kociołku nad paleniskiem.
Typowy bogracz można przygotować zarówno na wieprzowinie, jak i wołowinie. W kwestii pozostałych składników panuje spora dowolność, na pewno jednak pojawia się tam świeża papryka i ziemniaki. Oraz, oczywiście, papryka w proszku. Węgierski gulasz ma dość rzadką konsystencję, którą można jednak zagęścić zacierkami (kupnymi lub domowej roboty csipetke).
Ja przygotowałam bogracz na wołowinie i muszę przyznać, że wyszedł przepyszny, sycący i bardzo aromatyczny :)
BOGRACZ GULASZ
(przepis na 4porcje)
- 600g wołowiny (użyłam karkówki wołowej),
- 2 łyżki smalcu,
- 2 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- 4 średnie ziemniaki,
- 100g zacierek lub domowej roboty csipetke,
- 2 różnokolorowe papryki,
- 2 duże, mięsiste pomidory (poza sezonem można zastąpić 1 puszką krojonych pomidorów, wówczas nie trzeba już dodawać koncentratu),
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
- 1 mała ostra papryczka (lub mniejsza ilość, wg uznania),
- 2 szklanki bulionu mięsnego,
- 1 czubata łyżeczka słodkiej mielonej papryki w proszku,
- ½ łyżeczki wędzonej papryki w proszku (nie jest konieczna, ale warto dodać, jeśli się ją posiada),
- ½ łyżeczki kminku (użyłam mielonego),
- sól i pieprz
Umyte i osuszone mięso dobrze wygnieść ręką i pokroić w kostkę. Cebulę i czosnek drobno posiekać. W rondlu o grubym dnie mocno rozgrzać smalec, wrzucić cebulę, a gdy tylko się zeszkli, dodać czosnek i paprykę w proszku (słodką i wędzoną). Dodać mięso i smażyć 2-3 minuty, mieszając i uważając, aby nie przypalić czosnku i papryki. Następnie wlać bulion i wsypać kminek. Dusić pod przykryciem na niewielkim ogniu około 1 godzinę. Dodać posiekaną ostrą papryczkę (bez pestek), oczyszczone z gniazd nasiennych i pokrojone w paski papryki, pokrojone w kostkę pomidory (uprzednio sparzone i obrane ze skórki), obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz koncentrat pomidorowy. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Wszystko razem dusić około 30 minut. Następnie dodać zacierki (lub csipetke), wymieszać i dusić jeszcze 5-10 minut, aż mięso, ziemniaki i kluseczki będą miękkie.
(przepis z jednego ze starych numerów "Poradnika Domowego")
1 komentarze
Wygląda przepysznie :) idealne na ciepłe danie na jakiejś imprezie.
OdpowiedzUsuń