Obsługiwane przez usługę Blogger.

Placek serowy z czereśniami i migdałową kruszonką

By 19:26 ,

Pamiętacie swoje pierwsze wagary?
Ja tak. Był koniec czerwca, pierwsza klasa gimnazjum. Było już po klasyfikacji, więc pora idealna na wagary nawet dla największych kujonic (no dobra, nigdy nie byłam kujonicą, ale się starałam :P ). Był piękny dzień. Kupiliśmy kilo czereśni, poszliśmy na plac zabaw i siedzieliśmy na drabinkach. Jedząc czereśnie, pluliśmy pestkami najdalej jak potrafiliśmy.

"Moja wolność
Moja swoboda
Tak wolność gdy mam
Kieszenie pełne czereśni..."

Jezu, to już dziesięć lat temu...

***
W wielu przepisach na ciasto denerwuje mnie, gdy nie ma podanego rozmiaru foremki. Jeśli nie ma zdjęcia ciasta, dodatkowo utrudnia to sprawę. Tak było z przepisem na ciasto czereśniowe z książeczki starszej niż moje pierwsze wagary*. „Ciasto zagnieść, przełożyć do formy...” – no dobra, ale jakiej?
Kilo czereśni sugerowało, że chodzi o dość dużą powierzchnię. Z kolei ilość zalewy śmietanowo-jajecznej, którą polewało się wierzch ciasta, nie była zbyt duża.
Ponieważ jednak miałam ogromną ochotę na kruszonkę (duuużo kruszonki, najlepiej migdałowej!), zastąpiłam nią tę zalewę. O to mi chodziło: upiec niewysoki, „swojski” placek z owocami. Z dużą ilością owoców.

I jeszcze ciekawostka: jak z prawie tych samych składników zrobić ciasto, które wygląda zupełnie inaczej? Oto wersja Kasiiii24 :)


Photobucket

PLACEK SEROWY Z CZEREŚNIAMI I MIGDAŁOWĄ KRUSZONKĄ
200g białego sera,
350g mąki,
100g cukru,
1 opakowanie cukru wanilinowego,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
1 jajko,
5 łyżek oleju,
6 łyżek mleka
1 kg czereśni
kruszonka:
150g masła,
150g cukru,
150g mąki,
50g mielonych migdałów

Biały ser zmielić lub przetrzeć przez sitko do miski. Dodać resztę składników i ręką zagnieść gładkie ciasto.
Prostokątną formę 40 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć ciasto i rozprowadzić tak aby równomiernie pokryło formę.
Czereśnie umyć, wydrylować i ułożyć równą warstwą na cieście. Całość posypać kruszonką zagniecioną z podanych składników.
Piec w 180 stopniach przez 50-60 minut.


* B. Lasota, „Owocowe ciasta i desery”

***
"Rock 'N' Roll umarł
Rock jest martwy stary
Po co kończysz to piwo
Masz karabin zamiast gitary
Ja kieszenie pełne czereśni
..."

O kieszeniach pełnych czereśni dwukrotnie śpiewał Grabaż - w kawałku "Twoja generacja" oraz "Spokój w głowach" (poniżej). Dla mnie oba te utwory to jedna wielka fala wspomnień...




Może zainteresuje Cię również

9 komentarze

  1. No powiem Ci, że Twoje ciasto wygląda super :) Oj, ja tez uwielbiam kruszonkę... Swoją drogą, większa blacha sprawia, że masz mniej ciasta a więcej owoców, a mnie o to chodzi w ciastach z owocami :) Poza tym, na drugi raz spróbuj zrobić tą polewę śmietanową, bo jest bardzo ciekawa i daje na wierzchu cos na podobieństwo budyniu :) W każdym razie napatrzę się na Twoje, bo mojego już nie ma :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo swojsko i baaaarrrrdzo apetycznie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. szkoda, że nie mam pod ręką czereśni :( buu, fajne to Twoje ciacho

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo smakowite jest to ciasto i chetnie bym skubnela kawaleczek:-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Z moimi wagarami to było tak, że zrywaliśmy się całkiem regularnie z lekcji niemieckiego i religii :P Więc był to taki trochę chleb powszedni...a jak poszłam do liceum, kiedy najwięcej ośób sobie skraca rok szkolny, to ja akurat miałam tego pecha, że w tej samej szkole uczy mój Tata. Więc szybciej niż do mnie samej by dotarło, że się zerwałam ze szkoły, powiadomiono by o tym mojego Tatę :D
    Cudowny placek - wreszcie wiem, co zrobić z tą masą czereśni zalewającą bazarki! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. ja musze jeszcze na moje czeresnie poczekac, patrzac na twoj placek juz nei moge sie doczekac.

    OdpowiedzUsuń