Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zapiekanka jaglana z kurczakiem i warzywami

By 10:27 , , , ,

Bardzo smaczna zapiekanka z kaszy jaglanej. Serio – chociaż ani ja, ani tym bardziej M. nie jesteśmy jakimiś ogromnymi wielbicielami kaszy jaglanej, to w tej wersji naprawdę nam smakowało. Oczywiście M. musiałam obłaskawić za pomocą kurczaka i sera, inaczej by nie przeszło ;) 
Najfajniejsze jest jednak to, że z tą zapiekanką jest bardzo mało roboty i praktycznie robi się sama :) 

 

ZAPIEKANKA JAGLANA Z KURCZAKIEM I WARZYWAMI
(4 porcje) 
500g mięsa z kurczaka (u mnie filety z udźca, ale może być też pierś), 
160g kaszy jaglanej, 
1 duża czerwona papryka, 
ok. 12cm kawałek pora, 
mała puszka kukurydzy, 
500ml mleka, 
2 jajka, 
100g żółtego sera,
2 łyżki oleju, 
ulubiona przyprawa do kurczaka (u mnie złocista), 
sól i pieprz, 
zioła prowansalskie 

Mięso umyć, osuszyć i pokroić na mniejsze kawałki. Doprawić wg uznania i wymieszać z olejem. Obsmażyć na mocno rozgrzanej patelni już bez dodatku tłuszczu. 
W tym czasie kaszę przelać wrzątkiem na sitku, aby pozbyć się ewentualnej goryczki. 
Pora pokroić w talarki, a paprykę w kostkę. Kukurydzę osączyć. 
Mięso zdjąć z ognia. Dodać warzywa i kaszę, całość wymieszać i przełożyć do żaroodpornego naczynia. 
Mleko wymieszać z jajkami. Dodać sól i pieprz oraz zioła prowansalskie do smaku. Zalać zapiekankę i wyrównać jej powierzchnię, tak aby cała kasza była namoczona. Naczynie przykryć i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 45 minut. Po 30-35 minutach sprawdzić, czy kasza wciągnęła całe mleko – jeśli tak, dolać jeszcze nieco wody lub mleka (aczkolwiek ja nie dodawałam, nie było takiej potrzeby). Po 45 minutach zapiekankę posypać startym serem i wstawić do piekarnika jeszcze na 5 minut, żeby ser się zapiekł. 


(inspiracja)

Może zainteresuje Cię również

19 komentarze

  1. Bardzo lubię dania z kaszą jaglaną, wczoraj robiłam placki ziemniaczane z jej dodatkiem i sosem pieczarkowym, pycha!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapiekanki tego typu są świetne smakowo;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja małymi kroczkami odkrywam smaki tej kaszy i przyznaję,że sporo pomysłów przypadło mi do smaku-chętnie też spróbuję Twojego:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam,gratuluję ,,smakowitego bloga,, czy mogę prosić o wskazówkę gdzie znajdę przepis na babkę z tytuowej strony ,,wielkanocne ,smaki,,?z góry dziękuję i pozdrawiam-alina

    OdpowiedzUsuń
  5. To babka tulipan: http://mirabelkowy.blogspot.com/2011/04/ciasto-tulipan.html :) pozdrawiam również!

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzień dobry. Chciałabym się upewnić: dajemy surową kaszę i ona dopiero "gotuje się" w piekarniku, tak? Pozdrawiam , Joanna

    OdpowiedzUsuń
  7. Ależ apetycznie wygląda ta zapiekanka :) Ja niestety nigdy nie mam pomysłu na to jak wykorzystać kaszę, więc pojawia się ona od wielkiego dzwonu tylko do gulaszu bądź sosu grzybowego. A przecież kasza jest niezwykle pożywna i zdrowa :) Dziękuję Ci za przepis Mirabelko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że przepis przypadł do gustu. Ja sama mam podobny problem z kaszą, dlatego mam postanowienie, by zaczęła się ona pojawiać w mojej kuchni (a tym samym na blogu) znacznie częściej :)

      Usuń
  8. Pierwszy raz gdy spróbowałam kaszę jaglaną od razu mi przypadła do gustu, teraz małymi krokami testuję różne przepisy na dania z kaszy jaglanej, Twój jest następny :-) pozdrowionka

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja kaszę jaglaną robiłam dotychczas jedynie na słodko, przygotowując ją tak jak owsiankę. Ciąglę chodzi za mną zapiekanka, wiec chyba twój przepis nadaje się do tego idealnie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Pytanie, jeśli mam kaszę jaglaną w torebkach to mogę je włożyć do garnka z wrzątkiem na minutę zamiast przelewać na sitku wrzątkiem?

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeszcze nie widziałam zapiekanki z kaszy jaglanej. No ciekawe :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Niestety zapiekanka nie wyszła. Kasza nie wypila mleka. Wszystko pływa. Dzieci zwymiotowaly próbując to zjeść :-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To bardzo dziwne... Czy aby na pewno użyłaś/eś surowej kaszy, a nie już ugotowanej? Czy kasza w zapiekance była twarda i surowa?

      Usuń
  13. Witam! Właśnie spróbowałam zrobić ta zapiekanke. Niestety mam podobny problem co jeden z internautów, mianowicie mleko pływa a kasza nadal twarda. Zrobiłam wszystko według przepisu, kasza nie była ugotowana, nie rozumiem, czemu tak się stało :-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli kasza jest twarda, to znaczy że nadal jest surowa. Być może jest to kwestia piekarnika, niektóre typy słabiej grzeją, wówczas trzeba wydłużyć czas pieczenia aż do skutku, kasza musi się ugotować i wchłonąć płyn i zrobi to na pewno prędzej czy później.

      Usuń
  14. O rany,jakie to pyszne!Troszku się obawiałam po paru negatywnych komentarzach ale mi tam wszystko wyszło idealnie :) Na pewno zrobię jeszcze nie raz!Dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja nie wiem kto pisał te komentarze że sie nie udało, może zapomniał włączyć piekarnika :P mnie zapiekanka wyszła super, jest bardzo dobra!

    OdpowiedzUsuń