Brunatne ciasto z wiśniami
Akcja „W wiśniowym sadzie” potrwa jeszcze tylko do końca tygodnia, a tymczasem razem z Zuzią i Panną Malwinną prezentujemy Wam pyszne wiśniowe słodkości.
Ja upiekłam ciasto z przepisu, który od dawna miałam ochotę wypróbować. Intrygował mnie dodatek mielonych orzechów i migdałów, a także... czekolady w proszku :) a jak wiadomo, wiśnie i czekolada to wspaniałe połączenie :)
Ciasto okazało się bardzo smaczne, bogate w smaku i bardzo pożywne – naprawdę można się nim najeść ;) Ponadto – co jest bardzo fajne – długo zachowuje świeżość. Polecam :)
BRUNATNE CIASTO Z WIŚNIAMI
300g wiśni,
4 duże jajka,
140g oleju lub stopionego masła,
150g cukru,
skórka otarta z ½ cytryny,
½ łyżeczki cynamonu,
70g mielonych migdałów,
70g mielonych orzechów laskowych,
100g mąki,
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
150g czekolady w proszku do picia,
cukier puder do posypania
Wiśnie wydrylować.
Żółtka oddzielić od białek. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Nadal ucierając, powoli wlewać olej lub stopione masło. Mąkę wymieszać z mielonymi migdałami, orzechami laskowymi, proszkiem do pieczenia, skórką z cytryny i cynamonem.Wsypać do ciasta i krótko zmiksować. Z białek ubić sztywną pianę i łyżką lub trzepaczką delikatnie połączyć ją z ciastem. Na koniec wsypać czekoladę w proszku i ponownie delikatnie wymieszać.
Dno tortownicy o średnicy 21cm wyłożyć papierem do pieczenia. Przelać ciasto i wyrównać powierzchnię. Rozłożyć wiśnie i lekko wcisnąć je w ciasto. Piec w 180 stopniach przez około 45-50 minut, aż wbity patyczek nie będzie obklejony surowym ciastem.
Wystudzone ciasto posypać cukrem pudrem.
(przepis z książki „Pieczenie ciast przyjemne jak nigdy dotąd” z moimi małymi zmianami)
7 komentarze
Bardzo ciekawy wpis. :)))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
truskawkowa-fiesta.blogspot.com
ależ ciekawa nazwa:) a ciacho extra!
OdpowiedzUsuńWygląda trochę jak murzynek:) Też jestem ciekawa połączenia wiśni i orzechów. A najbardziej pociąga mnie w nim to, że jest wilgotne, takie ciasta lubię najbardziej:)
OdpowiedzUsuńMmm, wygląda pysznie :)
OdpowiedzUsuńJeżeli czekoladę chciałabym zamienić na kakao, to powinnam zmniejszyć jego ilość, aby struktura nie była za ciężka i nie wyszedł zakalec, czy jednak zostawić taką samą ilość? ;)
OdpowiedzUsuńCo do zakalca trudno stwierdzić, być może struktura będzie podobna ale sama nie próbowałam robić tego ciasta na kakao. Na pewno jednak trzeba mieć na uwadze to, że taka czekolada zawiera sporo cukru i jest łagodna w smaku i jeżeli zastąpimy ją taką samą ilością kakao, to ciasto będzie bardzo mocno kakaowe lub nawet wręcz gorzkawe.
OdpowiedzUsuńCzekolada do picia zwykle składa się w 1/3 z kakao i w 2/3 z cukru, dlatego ja zastąpiłabym ją w tym przepisie 50 g kakao i 100 g cukru (cukier dodać na samym początku przepisu i utrzeć z żółtkami) :)
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam! ;)
OdpowiedzUsuń