Sernikomakowiec czyli seromak :)
Sernikomakowiec – czyli dwa pyszne ciasta w jednym. Jeden z moich ulubionych świątecznych wypieków. Nazywany jest także seromakowcem albo po prostu seromakiem. Czasami posiada kruchy spód, czasami warstwy maku i sera są od siebie oddzielone. Wersji tego ciasta jest wiele. Poniżej przedstawiam swoją, powstałą na podstawie kilku różnych przepisów :)
sernikomakowiec / seromak przepis |
SERNIKOMAKOWIEC (SEROMAK)
masa serowa:
- 800 g mielonego twarogu,
- 100 g masła,
- 6 jajek,
- 1 szklanka cukru,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- skórka starta z 1 cytryny,
- 2-3 łyżki drobno pokrojonej kandyzowanej skórki z pomarańczy
masa makowa:
- 1 puszka masy makowej,
- 2/3 szklanki cukru,
- 5 jajek,
- 70g masła,
- 3 łyżki kaszy manny,
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- kilka kropli aromatu migdałowego,
- 100 g rodzynek
polewa:
- 1/3 kostki masła,
- 4 łyżki cukru,
- 2 łyżki kakao,
- 1 łyżka wody,
- kilka kropli aromatu rumowego,
- 50 g wiórków kokosowych
Ciasto serowe: Oddzielić żółtka od białek. Żółtka zmiksować z cukrem na jasną, puszystą masę. Nadal ucierając, dodawać po łyżce twaróg, a na końcu stopione masło. Ucierać tak długo, aż powstanie puszysta masa.
Ubić sztywną pianę z białek i delikatnie wymieszać z masą serową, mąką ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia, startą skórką z cytryny i pokrojoną skórką pomarańczy.
Masa makowa: Oddzielić żółtka od białek. Żółtka zmiksować z cukrem na jasną puszystą masę. Dodać masę makową z puszki, stopione masło, kaszę mannę, proszek do pieczenia i aromat. Krótko zmiksować, aby składniki się połączyły. Z białek ubić sztywną pianę i delikatnie wymieszać łyżką z masą makową. Na końcu dodać rodzynki i jeszcze raz wymieszać łyżką.
Prostokątną formę do pieczenia (u mnie 30 x 40 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Nakładać na przemian po kilka łyżek masy makowej i serowej, tworząc dość nieregularne warstwy.
Piec w 190 stopniach ok. 50 minut (wbity patyczek nie powinien być obklejony surowym ciastem). Studzić stopniowo, najlepiej przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Polewa: Masło, wodę, cukier i kakao umieścić w rondelku. Podgrzewać na małym ogniu, mieszając, aż składniki połączą się w jednolitą masę. Nie gotować! Na końcu dodać aromat rumowy.
Jeszcze ciepłą polewą polać przestudzone ciasto i posypać wiórkami kokosowymi.
5 komentarze
uwielbiam takie ciasta, połączenie maku i sera, coś wspaniałego!
OdpowiedzUsuńhttp://wszystkoogotowaniuks.blogspot.com
zachwycające ciasto :)fajne połączenie maku i sera:)
OdpowiedzUsuńkulinarnyoliwek.blox.pl
Jeszcze nigdy nie robiłam, a przecież to połączenie dwóch tak lubianych ciast ;)
OdpowiedzUsuńmuszę kiedyś taki koniecznie przyrządzić bo wygląda mega pysznie!!!
OdpowiedzUsuńPychotka! Robiłam kilka razy, jest smaczny:)> W tym roku postawiłam na osobne ciasta - makowiec i sernik, chyba tak wolimy, ale seromak też pycha:)
OdpowiedzUsuń