Grochówka wojskowa
O ugotowanie "grochówki wojskowej" M. męczył mnie już od jakiegoś czasu. Zanim jednak przystąpiłam do działania, przestudiowałam masę przepisów na tę zupę, by wiedzieć, co w niej jest takiego szczególnego. Wniosek jest jeden: nie ma dwóch identycznych przepisów na wojskową grochówkę, w każdym pułku przyrządza się ją nieco inaczej i chyba jeszcze nie powstał taki przepis, który by dogodził każdemu ;)
Grochówkę wojskową przygotowuje się na wędzonce - może to być wędzony boczek lub wędzone kości wieprzowe. Obowiązkowym dodatkiem jest kiełbasa. W niektórych przepisach pojawia się również dodatek innych mięs, a nawet... konserwy wojskowej. Wyjątkowego aromatu nadaje majeranek, którego nie wolno pomijać. I najważniejsze: grochówka wojskowa musi być gęsta! Mawia się, że nawet tak gęsta, by łyżka stała w niej na baczność! :)
grochówka wojskowa |
GROCHÓWKA WOJSKOWA
(przepis na 6 porcji)
- 500 g grochu łuskanego połówki,
- 400 g kiełbasy (np. śląskiej, toruńskiej),
- 150 g wędzonego boczku + kawałek skóry z boczku,
- 1 duża cebula,
- 1 duża marchew,
- 1 nieduży korzeń pietruszki,
- 1/4 bulwy selera,
- 2 ząbki czosnku,
- 4 średnie ziemniaki,
- 2 liście laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- sól i pieprz,
- 1 gałązka świeżego lubczyku lub 1 łyżka suszonego,
- suszony majeranek
Groch zalać wodą i odstawić na noc.
Następnego dnia zlać wodę, groch przełożyć do garnka, wlać 2 litry świeżej wody. Dodać skórę z boczku, lubczyk, ziele angielskie, liście laurowe i 1 łyżeczkę soli. Gotować 1 godzinę.
W tym czasie boczek pokroić w kostkę i przełożyć na zimną patelnię. Powoli podgrzewać, a gdy zacznie wytapiać się tłuszcz, dorzucić pokrojoną w półplasterki kiełbasę. Smażyć ok. 5 minut, mieszając, aż boczek i kiełbasa dobrze się zrumienią. Dorzucić je do zupy, starając się zachować na patelni wytopiony tłuszcz. Na patelni po boczku podsmażyć posiekaną cebulę i również dodać ją do zupy.
Marchew, pietruszkę i seler obrać i pokroić w kostkę. Dodać je do zupy po godzinie gotowania. Dodać również posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Gotować kolejne pół godziny, aż warzywa i groch będą miękkie. Po tym czasie dodać pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotować jeszcze mniej więcej 20 minut, aż ziemniaki będą miękkie, a groch zacznie się rozpadać. Od czasu do czasu zupę należy mieszać, ponieważ rozpadający się groch zagęszcza zupę, co grozi przywieraniem jej do dna.
Zupę doprawić do smaku solą i pieprzem oraz majerankiem.
Grochówkę można podawać od razu, lecz najsmaczniejsza jest, gdy odstoi 1-2 godziny i zagęści się jeszcze bardziej.
grochówka wojskowa |
4 komentarze
Już bardzo dawno nie jadłam grochówki. Wygląda smacznie.
OdpowiedzUsuńJuż wiem co będzie jutro u nas na obiad ;) a na deser murzynek ;)
OdpowiedzUsuńGroch połówki również należy poddać opisanym czynnościom?Czy on się szybciej rozpada?
OdpowiedzUsuńZupę wykonałam właśnie na grochu łuskanym połówki. Dodam tę informację w przepisie :)
Usuń