Rosti z boczkiem
Rösti to potrawa, którą wielu Szwajcarów uważa za danie narodowe. Pierwotnie szwajcarscy rolnicy jadali go na śniadanie - nic dziwnego: rösti jest sycące i może dostarczyć nam energii na cały dzień ;) Z czasem jednak rösti stało się rozpoznawalne na niemal całym świecie i wówczas zaczęto podawać go jako danie obiadowe, samodzielne lub z dodatkiem mięsa lub jajek sadzonych.
Wbrew pozorom, nie jest to powiększony placek ziemniaczany, który znamy z naszej, polskiej kuchni. Rösti nie zawiera ani jajek, ani mąki. Można jednak śmiało dodawać do niego cebulę, boczek lub ser. Rösti można przyrządzić zarówno z surowych, jak i lekko podgotowanych ziemniaków. W tym pierwszym wypadku proces smażenia trwa nieco dłużej, ale z drugiej strony jego konsystencja jest nieco bardziej zwarta.
Do przygotowania rösti niezbędna jest dobra, nieprzywieralna patelnia. Ja przygotowałam rösti w ramach testowania patelni (o patelni możecie przeczytać tutaj). Jednak nawet najbardziej nieprzywieralna patelnia nie sprawi, że będziemy mogli całkowicie zrezygnować z tłuszczu, ponieważ tylko on zapewnia odpowiedni smak, chrupkość i złocisty kolor rösti. No cóż, nikt nigdy nie mówił, że rösti to dietetyczna potrawa ;)
Przygotowanie tak dużego placka nie jest łatwym zadaniem i jego obrócenie niejednej początkującej osobie może sprawić nieco trudności. Nie warto się jednak zrażać, wszak ćwiczenie czyni mistrza :)
szwajcarskie rosti przepis |
ROSTI Z BOCZKIEM
(dla 3 osób)
- 800 g mączystych ziemniaków,
- 100 g boczku,
- olej lub smalec,
- 1 cebula,
- sól i pieprz
Ziemniaki gotować w mundurkach 10 minut. Duże ziemniaki należy uprzednio przekroić na pół, tak aby wszystkie były mniej więcej podobnej wielkości. Ziemniaki powinny pozostać na wpół surowe.
Po lekkim ostudzeniu obrać je ze skórki i zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
Cebulę posiekać i dodać do startych ziemniaków.
Na patelni rozgrzać nieco oleju lub smalcu i podsmażyć na nim drobno posiekany boczek. Zrumieniony boczek wyjąć łyżką cedzakową i dodać do ziemniaków, doprawić 1 płaską łyżeczką soli i solidną szczyptą pieprzu, dokładnie wymieszać i przełożyć na patelnię z tłuszczem pozostałym po smażeniu boczku. Za pomocą łopatki uformować okrągły placek na całej powierzchni patelni, dociskając ziemniaki do dna naczynia. Smażyć na małym ogniu ok. 10-12 minut, następnie nakryć patelnię dużym talerzem i jednym sprawnym ruchem odwrócić całość do góry nogami tak, aby placek znalazł się na talerzu. Na patelni rozgrzać szybko jeszcze odrobinę tłuszczu i delikatnie zsunąć rösti z powrotem na patelnię, surową stroną do dołu. Smażyć kolejne 10-12 minut. Rösti powinno być złocistobrązowe z obu stron. Nie należy smażyć na większym ogniu, ponieważ rösti może nie zdążyć upiec się w środku, podczas gdy z zewnątrz będzie już brązowy.
Rösti podawać z jajkami sadzonymi, sosem pieczarkowym albo gulaszem.
szwajcarskie rosti przepis |
8 komentarze
wygląda bardzo apetycznie :)
OdpowiedzUsuńTo coś zdecydowanie dla mnie i moich łasuchów!
OdpowiedzUsuńna śniadanie? grubo
OdpowiedzUsuńDlaczego? Trudno żeby rolnik przetrwał cały dzień pracy w polu na smoothie z jarmużu ;)
Usuńno, a wygląda jak placek ziemniaczany :D
OdpowiedzUsuńno na pewno nie jest łatwe
OdpowiedzUsuńdietetyczne może nie, ale dobre
OdpowiedzUsuńtaki rosti? Świetne !
OdpowiedzUsuń