Obsługiwane przez usługę Blogger.

Kremówki (napoleonki)

By 16:55 ,

Nie przepadam za większością ciast z kremem, są jednak takie, po które od czasu do czasu sięgam z przyjemnością. Kremówki, w niektórych rejonach polski zwane napoleonkami, należą do kanonu tradycyjnych polskich ciast. A spośród wszystkich kremówek, najbardziej znane i osławione są kremówki wadowickie :)
Być może miałam pecha, ale będąc w Wadowicach jadłam kremówkę absolutnie okropną, w której czuć było tylko margarynę...
Zawsze najbardziej smakowały mi kremówki z krakowskiej cukierni Czarodziej, które dawniej mój tata kupował co roku na imieniny. Przyznam, że kremówek od Czarodzieja nie jadłam już kilka lat, nie wiem więc, czy w smaku są tak samo dobre jak kiedyś, ale w tym przepisie chciałam odtworzyć ich smak... :)

Po pierwsze, istnieją 2 rodzaje kremówek: na tradycyjnej masie budyniowej (w której dużą ilość masła ubija się, stopniowo dodając zimny budyń), jak i dwuwarstwowa, z budyniem i bitą śmietaną. Obie wersje są właściwe i tradycyjne, ja jednak zdecydowanie wolę tę drugą, ponieważ jest jakby nieco 'lżejsza', a poza tym uwielbiam bitą śmietanę ;)

Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, przygotowałam kremówki nie uznając półśrodków: sama zrobiłam ciasto francuskie (przepis) jak i budyń. I nieskromnie powiem, że to najlepsze kremówki jakie jadłam w życiu ;)


kremówki / napoleonki


KREMÓWKI (NAPOLEONKI)
(przepis na 12 sztuk)

  • ciasto francuskie z tego przepisu lub 2 płaty gotowego ciasta francuskiego (po ok. 275 g)*


krem budyniowy:

  • 800 ml mleka,
  • 150 g cukru,
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego lub nasiona z 1/2 laski wanilii,
  • 4 żółtka,
  • 1 jajko,
  • 120 g mąki pszennej,
  • 70 g mąki ziemniaczanej,
  • 50 g masła



bita śmietana:

  • 600 ml śmietanki kremówki 30% lub 36 % (mocno schłodzonej),
  • 2 łyżki cukru pudru,
  • 1 łyżka cukru waniliowego,
  • 2 łyżeczki żelatyny


dodatkowo:

  • cukier puder do posypania


Przygotować płaską, szeroką blachę do piekarnika oraz prostokątną foremkę 25 x 30 cm. Przygotowane domowe ciasto francuskie przekroić na 2 równe części. 1 część odłożyć do lodówki, a drugą rozwałkować na delikatnie oprószonym mąką blacie na grubość ok. 3-4 mm. Z ciasta wykroić prostokąt nieco większy niż foremka 25 x 30 cm - ciasto podczas pieczenia znacznie się kurczy, najlepiej wykroić z ciasta prostokąt większy o 5-6 cm, czyli 31 x 36 cm.**
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i ułożyć na niej ciasto. Ciasto dość gęsto ponakłuwać widelcem, aby zanadto nie wyrosło. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i piec ok. 20 minut, aż ciasto będzie złocistobrązowe.
Dokładnie w ten sam sposób przygotować i upiec drugą połowę ciasta - tak, aby otrzymać 2 równe prostokąty. Drugi z prostokątów po upieczeniu ostrym nożem podzielić na 12 porcji (dzięki temu dużo łatwiej będzie kroić gotowe kremówki).

Przygotować krem budyniowy: Odlać 1 szklankę mleka i zmiksować ją z żółtkami, jajkiem, mąką pszenną i ziemniaczaną. Pozostałe mleko zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. Masę mączną wlać do mleka i miksując mikserem, gotować 1-2 minuty aż do zgęstnienia. W smaku nie powinna być wyczuwalna surowa mąka. Uwaga: zdecydowanie lepiej jest mieszać gotujący się budyń mikserem niż ręcznie trzepaczką, ponieważ unikniemy w ten sposób powstawania grudek. Jeśli powstaną nam grudki, najlepiej przygotować masę od początku albo się z nimi pogodzić. Nie polecam miksowania budyniu blenderem celem zniwelowania grudek, ponieważ wówczas budyń zrobi się rzadki i już nigdy nie zgęstnieje (przerobiłam to). 
Ugotowany budyń zdjąć z ognia, dodać masło i krótko zmiksować mikserem, aż budyń wchłonie masło. Naczynie z budyniem przykryć szczelnie folią aluminiową i odstawić do lekkiego ostudzenia (na ok. 20-30 minut).

Formę 25 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie umieścić pierwszy (cały) płat ciasta francuskiego. Jeśli płat jest nieco za duży, przyciąć nadmiar ostrym nożem. Na ciasto wylać równomiernie ciepły budyń i wyrównać powierzchnię. Odstawić do ostudzenia na ok. 20 minut, następnie włożyć do lodówki na co najmniej 1 godzinę, aż masa będzie zimna.

Przygotować bitą śmietanę: Żelatynę wsypać do szklanki z niewielką ilością zimnej wody (ok. 1/3 szklanki) i odstawić do napęcznienia na kilka minut.
W tym czasie w dużej misce ubić schłodzoną śmietankę, pod koniec dodając cukier puder i cukier waniliowy. 
Szklankę z żelatyną włożyć do miseczki z gorącą wodą i mieszając, rozpuścić żelatynę, aż nie będą widoczne kryształki. Do rozpuszczonej żelatyny dodać 1 łyżkę bitej śmietany, dokładnie wymieszać i tak zahartowaną żelatynę wlać do pozostałej bitej śmietany. Całość krótko lecz dokładnie zmiksować. 

Bitą śmietanę wyłożyć na zimną masę budyniową i wyrównać powierzchnię. Całość przykryć ciastem francuskim pokrojonym na kwadraty. Odstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny.
Po tym czasie kremówki posypać cukrem pudrem i pokroić na porcje. 


* Jeśli nie macie czasu lub ochoty, by samodzielnie robić ciasto francuskie, można użyć gotowych płatów, jednak trzeba je przed pieczeniem lekko rozwałkować wszerz i przyciąć nożem tak, by uzyskać wspomniany w przepisie prostokąt 31 x 36 cm. Dalej postępować tak jak w przepisie.


** Pozostałe po wykrojeniu prostokątów resztki ciasta można pokroić na mniejsze kawałki, posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać cukrem, sezamem, ostrą papryką lub dowolną inną posypką i zrobić małe szybkie przekąski.



kremówki / napoleonki

Może zainteresuje Cię również

2 komentarze