Obsługiwane przez usługę Blogger.

"Carpaccio" z buraków z wędzonym twarogiem

By 10:20 ,

Kulinarni puryści uważają, że carpaccio może być tylko z wołowiny. Poniekąd owszem - wszak oryginalne, włoskie carpaccio składa się z cieniutko pokrojonej polędwicy. Od dawna jednak popularność zdobywają także dania inspirowane oryginałem, bazujące na mięsie ryb, warzywach i owocach, a słowo "carpaccio" przyjęło się używać jako określenie składników bardzo cienko pokrojonych - tak cienko, że plasterki powinny być wręcz prześwitujące.
Carpaccio z buraków jest chyba najpopularniejszą bezmięsną wersją tej przekąski - nie tylko ze względu na smak, ale i na wizualne podobieństwo do oryginału. Od pewnego czasu jest to jedna z moich ulubionych przekąsek, którą robię dość często na kolację lub wieczorne posiadówki ze znajomymi. Carpaccio z buraków przygotowałam także ostatnio na Sylwestra. 
Często rezygnuję z parmezanu na rzecz wędzonego twarogu. Z tego powodu moje carpaccio jest jeszcze bardziej sprofanowane, ale połączenie buraków i wędzonego twarogu jest dla mnie czymś absolutnie przepysznym i zupełnie nie mogę się mu oprzeć. 
Do przygotowania tego carpaccio używam zazwyczaj buraków upieczonych w piekarniku, ale jeśli nie mam czasu, korzystam z gotowych gotowanych buraków kupionych w sklepie, które też są smaczne. 

carpaccio z buraków

"CARPACCIO" Z BURAKÓW Z WĘDZONYM TWAROGIEM

  • 2 średniej wielkości buraki,
  • 3 łyżki oliwy extra vergine*,
  • sól morska,
  • świeżo mielony pieprz,
  • garść rukoli,
  • ok. 100 g wędzonego twarogu
  • 2 łyżki pestek dyni uprażone na suchej patelni


Buraki zawinąć w folię (każdy oddzielnie) i upiec w temp. 180 stopni przez 1 godzinę. Warto zrobić to w czasie, gdy pieczemy inne rzeczy w piekarniku, np. ciasto lub mięso. Buraki odstawić do całkowitego ostudzenia. Można upiec je dzień wcześniej.
Obrane buraki pokroić na bardzo, bardzo cienkie plasterki. Ja używam do tego szatkownicy ręcznej (zwanej też mandoliną), można też pokroić buraki ostrym nożem, ale wymaga to cierpliwości i wprawy. 
Plasterki buraka ułożyć na dużym, płaskim talerzu tak, aby jeden plaster zachodził lekko na drugi. Oprószyć solą i pieprzem, skropić oliwą. Na wierzchu ułożyć rukolę, posypać pokruszonym serem i pestkami dyni.
Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.


* Zamiennie z oliwą można użyć innego dobrej jakości oleju np. rzepakowego nierafinowanego albo z orzechów włoskich. Ja najbardziej lubię używać oleju z prażonych pistacji.

Może zainteresuje Cię również

3 komentarze