Barszcz biały na zakwasie z tłuczonymi ziemniakami
Z żurkiem i barszczem białym sprawa jest dość kontrowersyjna. Są to zupy, na które nie ma jednego, prostego przepisu. W każdym regionie Polski przyrządza się je inaczej, a dodatkowo wiele osób ma swoje własne, rodzinne receptury. Trudno jest również jednoznacznie wykazać różnice między żurkiem i barszczem. O ile żurek robi się zawsze na zakwasie z mąki, o tyle barszcz biały można także na soku z kiszonej kapusty, ogórków lub serwatce...
Fakt faktem w sklepie nabyć można gotowe zakwasy zarówno na żurek, jak i na barszcz biały. Zakwas na żurek robi się z mąki żytniej lub żytniej i pszennej, z kolei zakwas do białego barszczu jest żytnio-pszenny lub pszenny... Zakwas taki można zrobić samodzielnie w domu, ale ten kupiony w sklepie nie jest wcale gorszy (o ile nie zawiera konserwantów – a nie powinien i na szczęście rzadko się to zdarza). Inną umowną różnicą jest to, że barszcz biały jest delikatniejszy w smaku niż żurek.
Mój M. od dłuższego czasu prosił mnie o zrobienie białego barszczu. U mnie w domu nie gotowało się wcale tej zupy, jednak kierując się mężowymi wskazówkami, zrobiłam taki, jaki jadało się u niego w domu. Z kiełbasą wiejską i tłuczonymi ziemniakami, gotowanymi osobno. Nigdy nie byłam (i zapewne nie będę) szczególnie zagorzałą fanką tego typu zup, ale przyznam, że ta mi smakowała. Te tłuczone ziemniaki nadają naprawdę fajnego smaku i „kremowości” zupie :) No i najważniejsze, że M. był nader zadowolony z efektów ;)
BARSZCZ BIAŁY NA ZAKWASIE
(5 porcji)
1 butelka (500ml) zakwasu na barszcz biały,
250g kiełbasy wiejskiej,
1 duża lub 2 małe marchewki,
1 lub 2 ząbki czosnku,
1 mała pietruszka,
2 listki laurowe,
2-3 ziarna ziela angielskiego,
1 płaska łyżka domowej vegety,
150ml kwaśnej śmietany 12% lub 18% lub słodkiej śmietanki 18% do zup (z kartonika),
1 czubata łyżeczka mąki,
400-500g ziemniaków,
1 łyżka masła,
1 łyżeczka cukru (opcjonalnie),
sól i pieprz
W garnku zagotować 1,5 litra wody. Dodać marchewkę i pietruszkę pokrojoną w półplasterki, czosnek w plasterki oraz kiełbasę w całości. Dodać liść laurowy i ziele angielskie oraz domową vegetę i gotować 20 minut pod przykryciem na niezbyt dużym ogniu. Kiełbasę wyjąć i pokroić w plasterki.
Zakwas wymieszać i wlać do zupy. Gotować około 2 minuty.
Mąkę wymieszać ze śmietaną i kilkoma łyżkami zupy, wlać do garnka, mieszając. Doprawić do smaku solą, pieprzem i – ewentualnie – cukrem. Wrzucić pokrojoną kiełbasę.
Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie w osobnym garnku. Odcedzić i utłuc na puree razem z masłem.
Ziemniaki nałożyć na talerze i zalać barszczem.
4 komentarze
u mnie tez się jadąło z tłuczonymi ziemniakami ale z cebulka podsmażana i kiełbaska i jakiem
OdpowiedzUsuńO, ta cebulka to fajny pomysł :)
UsuńU mnie też się tak jada, z ziemniakami tłuczonymi, jeszcze do tego wiejska kiełbaska i skwareczki :)
OdpowiedzUsuńJak patrzę, to wiem, że chce go zjeść :D Zdecydowanie mnie przekonałaś do niego
OdpowiedzUsuń