Ciasto z korzenną gwiazdką
Zwykły ucieraniec w podłużnej foremce? Nieee… Gwarantuję, że po ukrojeniu plastra każdemu pojawi się uśmiech na twarzy :)
Ciasto nie dość, że wygląda uroczo i bardzo świątecznie, to w dodatku jest bardzo smaczne i zachowuje świeżość przez kilka dni :) Połączenie cytrynowo-jogurtowego i piernikowego ciasta jest pyszne i jeśli chcecie zaskoczyć swoich bliskich, pomyślcie nad tym wypiekiem.
Coś czuję, że w moim domu to będzie hicior na tegorocznym świątecznym stole ;)
A z pozostałości ciasta korzennego po wykrojeniu gwiazdek polecam zrobić bajaderki :)
CIASTO Z KORZENNĄ GWIAZDKĄ
ciasto korzenne:
- 250g mąki,
- 50ml oleju,
- 100g cukru pudru,
- 2 duże jajka,
- 100g płynnego miodu,
- 100ml mleka,
- 1 czubata łyżka przyprawy korzennej do pierników,
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
ciasto jogurtowe:
- 3 jajka,
- 175g cukru,
- 100ml oleju,
- 150g jogurtu naturalnego,
- 250g mąki,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- sok i skórka z ½ cytryny
Przygotować ciasto korzenne: Oddzielić białka od żółtek. Żółtka i cukier puder utrzeć na puszystą masę. Cały czas miksując, dodać miód, mleko i olej. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i przyprawą korzenną. Dodać do ciasta i krótko zmiksować – tylko do połączenia składników. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać je do ciasta.
Ciasto wylać do foremki 11 x 25 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w 180 stopniach przez ok. 50-60 minut, aż wbity patyczek nie będzie obklejony surowym ciastem.
Upieczone ciasto zostawić do ostygnięcia, a następnie pokroić w plastry. Z każdego plastra wyciąć foremką gwiazdkę.
Przygotować ciasto jogurtowe: Białka oddzielić od żółtek. Żółtka zmiksować z cukrem na jasną, puszystą masę. Nadal miksując, stopniowo dodawać olej i jogurt. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i przesiać ją do ciasta. Dodać sok i skórkę z cytryny i wszystko wymieszać łyżką. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać je do ciasta.
Składanie ciasta: Foremkę do pieczenia o wymiarach 11 x 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dno wylać 1/3 ciasta jogurtowego. Ułożyć wzdłuż całej formy gwiazdki tak, aby jedna stykała się z drugą. Zalać pozostałym ciastem. Piec w 180 stopniach przez ok. 45-50 minut, aż wbity patyczek nie będzie obklejony surowym ciastem.
Wystudzone ciasto można posypać cukrem pudrem lub polać lukrem.
23 komentarze
Super pomysł, wygląda uroczo:)
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł z tą gwiazdką - wygląda uroczo. :-)
OdpowiedzUsuńUrocze!Skuszę się!Ale...mam pytanie-ciasta jest duuużo a więc docelowo ile go będzie,jedna keksówka?Pozdrawiam Magda z Gna
OdpowiedzUsuńTo są małe porcje ciasta (robiłam z 1/2 porcji podanej na blogu Anyżkowo - link w przepisie) przeznaczone na małą keksówkę 11 x 25 cm. Wymiary podałam w przepisie. Tak więc docelowo jest to 1 mała keksówka :)
UsuńA o tym, co zrobić z resztkami piernika z którego wykroiliśmy gwiazdki, napiszę jutro :)
Dziękuję za odpowiedź.Magda
UsuńWyszło Ci lepiej niż mi :P
OdpowiedzUsuńŚliczne
No właśnie niekoniecznie, bo po wylaniu ciasta za bardzo wygładziłam powierzchnię i nad gwiazdką prawie nie było ciasta - stąd powstało takie "serduszko" ;)))
UsuńŚwietny pomysł :)
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł. Ciasto wygląda fantastycznie!
OdpowiedzUsuńI to chyba będzie to ciasto, które przygotuję na rodzinną Wigilię. Myślę, że będzie miłą niespodzianką:) dziękuję za inspirację i wskazówki krok po kroku, teraz nie może się nie udać.
OdpowiedzUsuńBardzo pracowity przepis, ale efekt powalający :)
OdpowiedzUsuńŚwietny pomysł :)
OdpowiedzUsuńŚwietne! A wykonanie mistrzowskie:)
OdpowiedzUsuńŚwietne ciacho:) Bardzo mi się podoba:)
OdpowiedzUsuńMirabelko, ciasto wygląda fantastycznie! Piękna ozdoba stołu świątecznego. Bardzo mi się podoba.:)
OdpowiedzUsuńWygląda zjawiskowo))))
OdpowiedzUsuńpiękny efekt, gdyby nie Twój opis, jak to zrobić, można byłoby pomyśleć, że umiesz czarować :-)
OdpowiedzUsuńalez cudne :)
OdpowiedzUsuńskusiłam się...
OdpowiedzUsuńpiernikowe po 30 min już było bliskie przypalenia - ale wyszło :)
natomiast całość po 45 minutach - już patyczek był suchy, ale.. po rozkrojeniu jednak pojawiły się fragmenty zakalcowate :((
Dodam ze piekarnik mam elektryczny i sprawny... więc nie wiem od czego zależy ten czas pieczenia tutaj.
Mnie się u góry też zrobiła przegródka - a nawet dwie - na rogach gwiazdek.
Ogólnie... wygląda pięknie i smakowicie i nikt nie zwrócił uwagi na te drobne niedociągnięcia :)))
zrobiło wrażenie :)
Aga
Ciasto faktycznie wygląda ładnie, ale ... ciemna część bardzo zbita i po 25 min. było gotowe z wierzchu a zakalcowate w środku. Duże marnotrastwo ciasta pozostałego po wykrojeniu gwiazdki. Dość czasochłonne i twarde jak skała na drugi dzień. Niestety nie polecam. Wygląd owszem ma, ale smaku nie!!!
OdpowiedzUsuńDziękuję za opinię, szkoda, że ciasto nie przypadło do gustu i nie jesteś z niego zadowolona/ny. Przygotowywałam to ciasto już 3 razy i osobiście mogę zgodzić się tylko z tym, że jest czasochłonne. Jeżeli ciasto za bardzo się przypieka z wierzchu, trzeba je nakryć pergaminem. Nadmierne grzanie może być też kwestią piekarnika. Ciasto po wykrojeniu gwiazdki można po prostu zjeść, a jeśli ktoś woli estetyczniejszą formę, można zrobić bajaderki :) Dziwne, że ciasto zrobiło się twarde jak skała, moje były miękkie i zachowywały świeżość 4-5 dni. Pozdrawiam!
UsuńRobiłam w tym roku to ciasto po raz kolejny i wprowadziłam małe zmiany w cieście piernikowym, by nie było tak gęste i łatwiej było je mieszać. Co do zakalca to niestety nie mam jak się odnieść, bo jest on często dziełem niefortunnego przypadku. Ja robiłam to ciasto już czwarty raz i zakalca nie ma...
UsuńBajeczny pomysł !!! :] I znów zaskocze wszystkich a co najważniejsze Teściową!!! :) Święta z taką babką będą zapewne udane ! Pozdrawiam serdecznie no i życzę WESOŁYCH ŚWIĄT!!! :)))
OdpowiedzUsuń