Obsługiwane przez usługę Blogger.

Sok wiśniowy i dżem wiśniowy

By 00:00 ,

Jak niedawno wspominałam, tegoroczne zbiory wiśniowe były nadspodziewanie obfite. Na dwa wieczory moja kuchnia zamieniła się w domową przetwórnię ;)
Priorytetem było pozyskanie z wiśni soku na zimę; jednakowoż odciśnięte z soku wiśnie nadal dobrze smakują - na tyle dobrze, że ich wyrzucanie byłoby gorszącym marnotrawstwem. Tym sposobem, oprócz soku, powstał też spory zapas wiśniowego dżemu.

W poniższych przepisach podaję proporcje na 1 kg wydrylowanych wiśni, łatwo w ten sposób obliczyć ilości składników przy większej ilości wiśni.

sok wiśniowy i dżem wiśniowy

SOK WIŚNIOWY

  • 1 kg wydrylowanych wiśni,
  • 300 g cukru


Wiśnie umieścić w garnku i posypać cukrem. Pozostawić na całą noc, aby puściły sok. Po tym czasie doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 4-5 minut, mieszając. Zlać sok, odsączając wiśnie przez sito. Jeśli wiśnie mają zostać przerobione na dżem, nie dociskać ich łyżką ani łopatką, aby nie były zbyt suche.
Sok przelać do butelek lub słoików, szczelnie zakręcić i pasteryzować ok. 10-15 min w zależności od wielkości użytych butelek/słoików.

PRZEPIS NA THERMOMIX
Do naczynia miksującego wlać 200 ml wody. Włożyć koszyczek, umieścić w nim 500 g wydrylowanych wiśni i posypać je 150 g cukru.
Nałożyć dolną część przystawki Varoma, umieścić w niej pozostałe 500 g wiśni i posypać pozostałymi 150 g cukru, gotować 15 min/Varoma/obr. 4 (wysokie obroty zapobiegają kipieniu). Powstały sok przelać do butelek lub słoików, szczelnie zakręcić i pasteryzować ok. 10-15 min w zależności od wielkości użytych butelek/słoików.

sok z wiśni i dżem z wiśni

DŻEM WIŚNIOWY

  • wiśnie pozostałe po robieniu soku,
  • cukier do smaku (ok. 150-200 g na każdy 1 kg produktu wyjściowego, czyli wydrylowanych wiśni przed przygotowaniem z nich soku),
  • opcjonalnie 1 łyżeczka żel-fixu na każdy 1 kg produktu wyjściowego


Wiśnie pozostałe po robieniu soku przełożyć do dużego garnka, dodać cukier do smaku (na początek najlepiej dodać ok. 100 g na każdy kg wiśni) i gotować, aż będą prawie "jedną masą". Gdy dżem będzie miał odpowiednią dla nas konsystencję, można dosypać więcej cukru wg uznania. Można dodać także żel-fix i po dodaniu gotować jeszcze 3-4 minuty. 
Gorący dżem przełożyć do słoików, szczelnie zakręcić, odwrócić do góry dnem i pozostawić do ostudzenia. 

sok wiśniowy i dżem wiśniowy

Może zainteresuje Cię również

1 komentarze