Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szwedzkie drożdżówki z jagodami Jamiego Olivera

By 10:10 , ,

Jamie Oliver nazwał je w swojej książce „seksownymi szwedzkimi drożdżówkami”. Ja określiłabym je raczej mianem „najbrzydsze drożdżówki świata” ;) Fakt jednak, że w tej brzydocie tkwi pewien rustykalny urok. 
Drożdżówki są bardzo smaczne, a smak jagód intrygująco współgra z nutą kardamonu. Zagniatanie ciasta drożdżowego wraz z jagodami nie jest zbyt czystą robotą – koniecznie załóżcie fartuszki przed przystąpieniem do pracy ;) Z drugiej strony, nie trzeba martwić się o niedokładne sklejenie bułeczek i o to, że w trakcie pieczenia nadzienie wypłynie, jak to w przypadku tradycyjnych jagodzianek bywa. Dlatego według mnie jest to dość prosty przepis, z którym poradzą sobie nawet te mniej doświadczone w drożdżowych wypiekach osoby. 
Z tej ilości składników wychodzi dużo ciasta, z którego wg przepisu powinno wyjść 8 drożdżówek... gigantów. Ja podzieliłam ciasto na 10 części, ale myślę, że spokojnie możnaby z niego zrobić nawet 12 normalnej wielkości drożdżówek. 
Jamie poleca jeść bułeczki na ciepło, z dodatkiem sosu waniliowego. Z sosem nie próbowałam, natomiast popijane mlekiem smakują wspaniale :) 

 
szwedzkie drożdżówki z jagodami



SZWEDZKIE DROŻDŻÓWKI Z JAGODAMI 

  • 750 g mąki + trochę do podsypania, 
  • 1 paczuszka (7g) suszonych drożdży, 
  • 375 ml ciepłego mleka, 
  • 1 łyżeczka mielonego kardamonu, 
  • 1 jajko, 
  • szczypta soli, 
  • 200 g cukru, 
  • 80 g stopionego masła 


nadzienie: 

  • 300 g jagód, 
  • 75 g cukru, 
  • skórka z 1/2 pomarańczy


do posypania: 

  • 2-3 łyżki jasnego brązowego cukru demerara (ewentualnie może być zwykły cukier kryształ)



Drożdże wymieszać z ciepłym (ale nie gorącym) mlekiem. Jajka ubić ze szczyptą soli w dużej misce. Dodać do nich kardamon, cukier, stopione masło, 500g mąki i mleko z drożdżami. Dodając kolejne składniki, mieszać całość trzepaczką (ja użyłam miksera z hakami) by otrzymać gęstą, kleistą masę. Dodać pozostałę 300g mąki i wyrobić ciasto, aż zacznie odchodzić od ścianek miski. Miskę przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu na ok. godzinę, aż podwoi objętość. 

W tym czasie jagody przebrać, umyć i odsączyć na sitku. Włożyć je do miski, dodać cukier i skórkę z pomarańczy. Za pomocą widelca przemieszać i rozgnieść jagody z cukrem.
Dwie płaskie blachy wyłożyć papierem do pieczenia. 

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na podsypaną mąką stolnicę. Ciasto rozpłaszczyć, aby było trochę większe, niż kartka A4. Na środek nałożyć połowę jagód, starając się nie nabierać zbyt wiele soku. Łyżką rozprowadzić owoce na cieście. Rogi ciasta zawinąć do środka, tworząc coś na kształt koperty lub sakiewki z jagodami w środku. Ciasto podzielić na 10 części. Każdy kawałek ciasta rozciągnąć na kształt kiełbasy i zawijając go wokół palca uformować drożdżówki-ślimaczki. Powstałe drożdżówki ułożyć na blasze. W każdej bułeczce zrobić placami wgłębienie na środku. Włożyć do nich po trochę pozostałych jagód i delikatnie wcisnąć. Na wierzch nałożyć trochę soku jagodowego, który został. Drożdżówki posypać cukrem demerara i zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 20-30 minut. 

Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Włożyć wyrośnięte drożdżówki i piec ok. 20 minut, aż będą rumiane i chrupiące z wierzchu, najpierw jedną blachę, później drugą. 


(przepis z książki J. Olivera „Kulinarne wyprawy Jamiego” z moimi małymi zmianami) 

szwedzkie drożdżówki z jagodami

jagodzianki Jamiego Olivera

Może zainteresuje Cię również

8 komentarze

  1. Planowałam piec je w weekend, ale przeraziłaś mnie tą niezbyt czystą robotą. Blat biały, ściany białe, stół kuchenny co prawda ciemny, ale krzesła przy nim białe. I jak tu piec jak Jamie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie no, aż tak źle nie jest, żeby chlapało po ścianach i krzesłach :)

      Usuń
  2. Wyglądają bardzo pociągająco :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fakt, najpiekniejsze to one nie sa, ale za to jak smakuja!

    OdpowiedzUsuń
  4. Robiłam - wiem, że smaczne :) I faktycznie niezbyt ładne :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń