Obsługiwane przez usługę Blogger.

Zakwas na żurek

By 14:22 , ,

Żurek to najpopularniejsza zupa spożywana na Wielkanoc. A dobry żurek nie może się udać bez dobrego zakwasu. I chociaż zakwas na żurek można kupić w każdym sklepie spożywczym, warto pokusić się o samodzielne przygotowanie go. Nie jest to trudne, a żurek na domowym zakwasie smakuje naprawdę wyjątkowo. 


zakwas na żurek


ZAKWAS NA ŻUREK
  • 2/3 szklanki mąki żytniej razowej,
  • 600 ml przegotowanej i ostudzonej wody,
  • 2 liście laurowe,
  • 3 ziarna ziela angielskiego,
  • 5 ziaren czarnego pieprzu,
  • 2 ząbki czosnku

Do czystego, litrowego słoika wsypać mąkę, dodać liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i zmiażdżone ząbki czosnku. Wlać wodę i całość dokładnie wymieszać.
Na słoik nałożyć kawałek gazy i zabezpieczyć gumką. Nie przykrywać słoika nakrętką - zakwas musi mieć dostęp do tlenu. Słoik z zakwasem pozostawić w temperaturze pokojowej na 3-4 dni. 

Przynajmniej raz dziennie (a najlepiej 2-3 razy dziennie) zakwas należy wymieszać - zapobiega to powstawaniu pleśni. Trzeciego dnia zakwas podczas mieszania powinien lekko buzować. Następnego dnia jest gotowy.

Gotowy zakwas powinien mieć kwaśny smak i zapach. Nie powinien być gorzki.

Gotowy zakwas można użyć od razu i ugotować na nim żurek, lub przecedzić przez sitko do nowego słoika, przykryć gazą i odstawić do lodówki na maksymalnie 2 tygodnie. 

Przed wlaniem zakwasu do żurku, należy go wymieszać i przecedzić przez sitko. 


zakwas na żurek

Może zainteresuje Cię również

0 komentarze