Obsługiwane przez usługę Blogger.

Chleb z garnka na zakwasie

By 11:13 ,

Nie zliczę, ile razy piekłam już ten chleb :) Na stałe wpisał się w repertuar pieczywa, które piekę regularnie. Nie jest wprawdzie tak banalnie prosty w przygotowaniu jak drożdżowy chleb z garnka bez wyrabiania, ale jego smak w pełni rekompensuje poświęcony mu czas. Podstawowym warunkiem sukcesu w pieczeniu tego chleba jest jednak mocny, aktywny zakwas.


chleb z garnka na zakwasie

CHLEB Z GARNKA NA ZAKWASIE
zaczyn:

  • 110 g zakwasu żytniego,
  • 5 czubatych łyżek mąki pszennej typ 650,
  • 100 ml wody


ciasto właściwe:

  • 350 g mąki pszennej typ 650,
  • 150 g mąki żytniej typ 720,
  • 250 ml wody,
  • 1 czubata łyżeczka soli


Poprzedniego dnia wieczorem, w dużej misce przygotować zaczyn: zakwas wymieszać łyżką z mąką pszenną i wodą, miskę przykryć ściereczką i odstawić na całą noc.
Następnego dnia przygotować ciasto: do zaczynu dodać obie mąki, wodę i sól. Całość wyrobić mikserem z hakowatymi końcówkami na jednolite ciasto bez grudek. Ciasto z powodu zakwasu i mąki żytniej jest dość kleiste i lepkie. Miskę z ciastem ponownie przykryć ściereczką i odstawić na 3 godziny.
Okrągły durszlak wyłożyć czystą ściereczką kuchenną i obficie oprószyć ją mąką. 
Z ciasta uformować okrągły bochenek i przełożyć na durszlak złączeniem do góry. Odstawić do wyrośnięcia na 3-5 godzin - czas wyrastania zależy od mocy zakwasu, ciasto powinno wyraźnie podrosnąć kilka centymetrów.
Żeliwny garnek włożyć do zimnego piekarnika, po czym rozgrzać piekarnik do temp. 220 stopni C. Po osiągnięciu tej temperatury, garnek powinien się grzać jeszcze co najmniej 15 minut. Następnie ostrożnie wyjąć garnek, zdjąć pokrywkę, a dno oprószyć niewielką ilością mąki. Następnie jednym sprawnym ruchem przełożyć wyrośnięty bochenek do garnka, "do góry nogami" tak, by złączenie znajdujące się na górze teraz było na dole. Może zdarzyć się, że ciasto trochę przyklei się do ściereczki, nie należy wówczas wpadać w panikę tylko delikatnie odkleić ściereczkę (podczas pieczenia bochenek i tak nabierze ładnego, okrągłego kształtu). Na garnek nałożyć pokrywę, włożyć do piekarnika i piec 30 minut. Następnie zdjąć pokrywę i dopiekać chleb jeszcze 15 minut. 
Upieczony chleb ostudzić na kratce. 


(inspiracja stąd, z moimi zmianami)

chleb z garnka na zakwasie

Może zainteresuje Cię również

1 komentarze