Orzechówka - nalewka orzechowa mojego Taty :)
Dziś Dzień Ojca, a ja tym razem zamieszczam przepis nie tyle dla mojego Taty, co jego własny przepis na nalewkę orzechową. Tata specjalizuje się w produkcji nalewek już od wielu lat, więc można mu zaufać ;)
Nalewka orzechowa, wyrabiana z młodych, zielonych orzechów włoskich, odznacza się szerokimi właściwościami prozdrowotnymi, szczególnie pomocna jest w zaburzeniach układu trawiennego. No i jest, rzecz jasna, bardzo smaczna :)
Warto przygotować ją już teraz, póki orzechy są zielone :)
orzechówka / nalewka z orzechów włoskich |
NALEWKA ORZECHOWA (ORZECHÓWKA)
I etap:
- 1,8 kg zielonych orzechów włoskich (bez ogonków),
- 1 nieduża laska cynamonu,
- 12 goździków,
- 750 ml spirytusu 95%,
- 1,5 szklanki wody (przegotowanej i ostudzonej)
II etap:
- 350 g cukru*,
- 1/2 szklanki wody (do syropu cukrowego),
- 3/4 szklanki ciepłej, przegotowanej wody (do przelania orzechów)
III etap:
- kilka kropli aromatu migdałowego (opcjonalnie)
I etap: Orzechy pokroić - małe na ćwiartki, większe na 6-8 części i wrzucić do słoja (uwaga: podczas krojenia używać rękawiczek, ponieważ orzechy barwią skórę). Wielkość słoja dopasować do ilości orzechów tak, aby orzechy zajmowały 3/4 objętości słoja. Laskę cynamonu połamać na kilka kawałków i wraz z goździkami dodać do orzechów. Orzechy lekko ugnieść (np. drewnianą łyżką). Spirytus wymieszać z wodą i zalać orzechy (orzechy powinny być przykryte w całości). Jeżeli brakuje nieco zalewy, dorobić odpowiednią ilość w proporcji jak wyżej i dodać do słoja. Szczelnie zamknąć słój, zapisać datę i odstawić w słoneczne miejsce ma ok. 3-4 tygodnie (można dłużej, pewnego roku stała aż 3 miesiące, ale efekt nie był znaczący).
II etap (po 3-4 tygodniach): Cukier i wodę umieścić w rondelku, podgrzewać, mieszając, aż do rozpuszczenia cukru. Gotować kilka sekund, następnie zdjąć z ognia i odstawić do ostudzenia.
Nalewkę przecedzić przez sito. Przelać orzechy ciepłą, przegotowaną wodą, aby wypłukać z nich spirytus. Orzechy wyrzucić, a nalewkę przelać do mniejszego słoja. Dodać przygotowany syrop cukrowy, dokładnie wymieszać i odstawić na kolejne 3-4 tygodnie.
III etap: Nalewkę rozlać do butelek. Można do każdej butelki dodać kroplę aromatu migdałowego. Wstrząsnąć.
Nalewka nadaje się do picia po kilku dniach, ale jeszcze lepsza jest po kilku miesiącach.
*Uwaga odnośnie cukru: Ilość cukru ma znaczenie dla smaku nalewki. Za duża ilość cukru "zabija" smak. Jeśli ktoś woli słabszą nalewkę, to raczej dodać więcej wody, a nie zwiększać ilości cukru.
nalewka orzechowa / orzechówka przepis |
0 komentarze