Chałwowiec z wiśniami
Ciasto chałwowiec przygotowałam niedawno do pracy z okazji swoich imienin (w mojej firmie pracownicy świętują swoje imieniny, przynosząc słodki poczęstunek). Chałwowiec cieszył się dużym wzięciem przy sporej konkurencji, gdyż Katarzyn w pracy mamy pod dostatkiem ;)
Dlaczego by więc nie przygotować tego ciasta także na Święta? Z pewnością pokochają go wszyscy amatorzy chałwy. Wbrew pozorom, ciasto nie jest przesadnie słodkie, a kwaskowate wiśnie przyjemnie przełamują smak kremu, dzięki czemu ciasto nie jest mdłe. Ja do przepisu użyłam wiśni z nalewki, ale możecie użyć zamiast nich wiśni w syropie lub z kompotu.
chałwowiec z wiśniami |
CHAŁWOWIEC Z WIŚNIAMI
biszkopt:
- 6 dużych jajek
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka mąki
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 4 łyżki kakao
krem chałwowy:
- 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (po 40 g każdy)
- 600 ml mleka
- 200 g miękkiego masła (w temperaturze pokojowej)
- 400 g chałwy waniliowej
- 2 szklanki drylowanych wiśni z nalewki lub z syropu + ok. 1 szklanki soku wiśniowego albo litrowy słoik kompotu z wiśni (drylowanych)
polewa:
- 100 g gorzkiej czekolady (użyłam po połowie gorzkiej i mlecznej)
- 3 łyżki śmietanki kremówki
Biszkopt: Białka oddzielić do żółtek i ubić na sztywną pianę. Cały czas ubijając stopniowo dodawać cukier, a następnie żółtka. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i kakao, następnie przesiewać do masy i delikatnie mieszać przy pomocy szpatułki lub trzepaczki. Ciasto przelać do formy 25 x 30 cm wyłożonej papierem do pieczenia tylko na dnie.
Piec 30–35 minut w temperaturze 180 st.C. Po upieczeniu biszkopt pozostawić w formie na 10 minut. Następnie obkroić naokoło, wyjąć na stolnicę odwracając dnem do góry, zdjąć papier i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
Krem chałwowy: Budynie wymieszać z 200 ml mleka. Pozostałe mleko zagotować, wlać rozrobione budynie i mieszając gotować do zgęstnienia. Budyń przykryć folią spożywczą i pozostawić do całkowitego ostudzenia (budyń powinien mieć temperaturę pokojową, taką samą jak masło).
Miękkie masło utrzeć mikserem na puszystą masę, dodając stopniowo po 1 łyżce budyniu, a na koniec pokruszoną chałwę. Miksować do uzyskania gładkiego kremu.
Jeśli używamy wiśni z kompotu, należy je dokładnie odsączyć, zachowując kompot.
Biszkopt przekroić na dwa blaty. Pierwszy blat włożyć do blaszki i nasączyć ok. 150 ml kompotu z wiśni lub sokiem wiśniowym. Krem podzielić na 3 równe części. Posmarować biszkopt 1/3 kremu, na wierzchu ułożyć wiśnie, przykryć 1/3 kremu (czyli połową tego, co zostało) i drugim biszkoptem. Nasączyć 150 ml kompotu lub soku wiśniowego i posmarować pozostałym kremem. Ciasto odstawić do lodówki, żeby krem nieco stężał (na co najmniej pół godziny), a w tym czasie przygotować polewę.
Polewa: Czekoladę połamać na kawałeczki, razem ze śmietanką włożyć do małego garnuszka i rozpuścić na parze. Przestudzić, a następnie polać wierzch ciasta, tworząc esy-floresy.
(przepis z bloga Arabeska waniliowa z moimi małymi zmianami)
chałwowiec z wiśniami przepis |
7 komentarze
Wygląda apetycznie! :-)
OdpowiedzUsuńZabrakło chałwy w składnikach :/
OdpowiedzUsuńchochlik zjadł ;)
UsuńWygląda pysznie. Wykorzystam ten przepis w święta :)
OdpowiedzUsuńWiśnie świetnie przełamują słodki smak chałwy. Pozdrawiam poświątecznie :)
OdpowiedzUsuńWitam
OdpowiedzUsuńCzy można użyć wiśni mrożonych
Można, ale będą bardziej kwaśne.
Usuń