Galareta wieprzowo-wołowa
Galareta wieprzowa i galareta wieprzowo-wołowa to typowo odświętne zakąski na polskim stole. Galarety są dość czasochłonne w przygotowaniu, ale mają wielu amatorów. Również i ja od czasu do czasu galaretą nie pogardzę, choć kiedyś za nią nie przepadałam ;)
W przeciwieństwie do galarety drobiowej, galareta na mięsie wieprzowym nie wymaga dodatku żelatyny w proszku, ponieważ kolagen zawarty w nóżkach i golonce, uwalniany do wywaru podczas gotowania, w zupełności wystarczy.
Ja przygotowałam galaretę wieprzowo-wołową z dodatkiem pręgi wołowej. Można przygotować galaretę na samej wieprzowinie, zastępując pręgę np. karkówką wieprzową.
GALARETA WIEPRZOWO-WOŁOWA
- 2 nóżki wieprzowe,
- 1 golonka wieprzowa,
- 500 g pręgi wołowej,
- 3-4 marchewki,
- 2 korzenie pietruszki,
- ½ bulwy selera,
- 1 cebula,
- ok. 15 cm kawałek pora,
- 3 ząbki czosnku,
- 3 liście laurowe,
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- sól i pieprz
Mięso umyć, włożyć do dużego garnka. Dodać obrane marchewki, pietruszki i pokrojony na ćwiartki seler, opaloną na ogniu przepołowioną cebulę, por, obrany czosnek i liście laurowe. Zalać zimną wodą tak, aby wszystko było zakryte. Doprowadzić do wrzenia, łyżką zdjąć szumowiny, następnie przykryć i gotować pod przykryciem, na małym ogniu, przez 3-4 godziny, aż mięso będzie nieomal samo odchodziło od kości.
Mięso, marchewkę i pietruszki wyjąć z wywaru, ostudzić. Marchewki i pietruszki pokroić na plasterki lub małe kawałki i umieścić na dnie miseczek.
Mięso rozdrobnić palcami na małe kawałki i wypełnić nimi salaterki.
Ostudzony wywar przecedzić przez gęste sitko, doprawić do smaku solą i pieprzem, zalać salaterki aż po brzegi. Salaterki wstawić do lodówki na całą noc do stężenia.
Podawać z ćwiartkami cytryny do wyciśnięcia lub z octem.
1 komentarze
Mniam mniam, nigdy nie pogardzę dobrą galaretą :)
OdpowiedzUsuń