Pełnoziarniste pierogi z soczewicą i papryką
Trudno znaleźć osobę, która nie lubi pierogów. A najfajniejsze jest w nich to, że farsz do nich można przygotować na nieskończenie wiele sposobów. Te pierogi, wypełnione aromatycznym nadzieniem z papryki i czerwonej soczewicy, są wręcz wymarzonym obiadem na jesienny dzień. Smakowały nawet mojemu M., który za soczewicą raczej nie przepada ;)
Do ciasta na pierogi użyłam zwykłej mąki pszennej 650 i mąki pszennej pełnoziarnistej w proporcji prawie pół na pół. Można przygotować pierogi wyłącznie na mące pszennej pełnoziarnistej, ale takie ciasto - choć minimalnie zdrowsze - gorzej się wałkuje i łatwiej rozrywa. Ostateczny wybór należy więc do Was ;)
pierogi z soczewicą i papryką |
PEŁNOZIARNISTE PIEROGI Z SOCZEWICĄ I PAPRYKĄ
(przepis na 4 porcje)
- 250 g mąki pszennej,
- 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej,
- 220-250 g bardzo ciepłej wody,
- 2 łyżki oleju,
- sól
farsz:
- 200 g czerwonej soczewicy,
- 1 czerwona papryka,
- 1 cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 4 kawałki suszonych pomiorów w oleju,
- 1/2 łyżeczki wędzonej papryki,
- 1/4 łyżeczki chili w proszku,
- sól i pieprz
dodatkowo:
- 3 kawałki suszonych pomidorów w oleju
- 3-4 gałązki świeżego tymianku
- czarnuszka do posypania
Soczewicę ugotować w wodzie do miękkości - ok. 12-15 minut. Odcedzić.
Cebulę posiekać i podsmażyć ją na 2-3 łyżkach oleju z suszonych pomidorów. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i pokrojoną w kostkę paprykę. Całość smażyć na niezbyt dużym ogniu ok. 3-4 minuty, uważając, żeby nie przypalić czosnku. Wlać ok. 50 ml wody i dusić jeszcze ok. 10 minut aż papryka zmięknie, a woda odparuje.
Ugotowaną soczewicę przełożyć do miski i zmiksować razem z podsmażoną cebulą i papryką oraz 4 kawałkami suszonych pomidorów. Powstały farsz doprawić wędzoną papryką, chili w proszku, solą i pieprzem.
Mąkę, wodę, olej i szczyptę soli zagnieść na gładkie, miękkie ciasto. Ciasto cienko rozwałkować na podsypanym mąką blacie. Szklanką wykrawać kółka, na środku każdego kłaść po 1 czubatej łyżeczce farszu. Brzegi dokładnie zlepić, można także zrobić dekoracyjną falbankę.
Pierogi wkładać partiami do dużej ilości gotującej się wody. Gotować przez 5 minut od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Wyjmować za pomocą łyżki cedzakowej.
Pozostałe 3 kawałki suszonych pomidorów zmiksować z 3-4 łyżkami oleju z suszonych pomidorów i okrasić ugotowane pierogi. Na koniec każdą porcję oprószyć listkami tymianku i czarnuszką.
(inspiracja stąd, z moimi zmianami)
pierogi z soczewicą i papryką |
2 komentarze
A ja naprawdę nie lubię pierogów. Poza tym uważam, że efekt nie rekompensuje nakładu pracy.
OdpowiedzUsuńPierogi przepyszne. Zawitały w mojej kuchni na dobre.
OdpowiedzUsuń