Gruzińska lemoniada estragonowa
Gdy sześć lat temu pojechaliśmy do Gruzji, totalnie zauroczyliśmy się w tym kraju, jego mieszkańcach, a także kuchni, która wówczas w Polsce była bardzo mało znana. O większości potraw nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, były to jednak odkrycia niemal zawsze absolutnie smakowite.
Większość krajów, oprócz swoistych potraw, ma także lokalne napoje, które trudno zdobyć gdzie indziej - tak jak Kinnie na Malcie czy Kofola w Czechach. Gruzja z kolei stoi lemoniadami Zedazeni. Niemiłosiernie słodkimi, o oryginalnych smakach, takich jak gruszka, wanilia czy... estragon. Pamiętam, że przez cały pobyt w Gruzji nie mogliśmy odgadnąć tego smaku. Wściekle zielony kolor i gruzińskie litery na etykiecie niewiele nam mówiły, a smak nie kojarzył się z niczym znanym. Obecnie lemoniady te dostępne są chyba w każdej gruzińskiej restauracji w Polsce, a tych z roku na rok przybywa.
Jeśli w Waszym ogrodzie rośnie estragon, możecie pokusić się o samodzielne przygotowanie gruzińskiej lemoniady. Uprzedzam jednak, że choć jest smaczna i wspaniale orzeźwiająca, niezbyt przypomina gęsty od cukru napój Zedazeni :D
Poniższy przepis wyszperałam w książce "Kaukasis" Olii Hercules i wprowadziłam drobne zmiany w proporcjach. Jest to domowa wersja napoju na bazie świeżego estragonu, cytryn oraz ogórka, który - choć nie jest obowiązkowy - dodaje lemoniadzie świeżości.
Lemoniada z estragonu |
GRUZIŃSKA LEMONIADA ESTRAGONOWA
- 250 ml gorącej wody,
- 100 g cukru,
- skórka otarta z 1 cytryny,
- sok wyciśnięty z 2 cytryn,
- 1 pęczek estragonu,
- 1 długi ogórek,
- 1 litr mocno schłodzonej gazowanej wody mineralnej
W gorącej wodzie rozpuścić cukier i odstawić do całkowitego ostudzenia.
W blenderze dokładnie zmiksować 2/3 ogórka pokrojonego na plastry, listki estragonu, skórkę i sok z cytryny oraz syrop cukrowy. Całość przecedzić przez gęste sitko i przelać do dużego dzbanka. Dodać wodę mineralną i wymieszać. Udekorować plasterkami z pozostałej części ogórka.
Lemoniada z estragonu i ogórka |
1 komentarze
ale pychota!
OdpowiedzUsuń