Drożdżówki z rabarbarem to prawdziwy smak dzieciństwa :) Obecnie coraz rzadziej widuje się je w cukierniach i piekarniach, a dobrze pamiętam, jak dawniej można było je spotkać za każdą witryną tego typu przybytków... Być może dla dzisiejszych dzieciaków są zbyt oldschoolowe, ale ja nie zamieniłabym ciężarówki sztucznych sevendejsów za jedną drożdżówkę z rabarbarem i kruszonką :)
 |
| drożdżówki z rabarbarem i kruszonką |
DROŻDŻÓWKI Z RABARBAREM I KRUSZONKĄ
ciasto:
- 450 g mąki,
- 250 g letniego mleka,
- 25 g drożdży,
- 50 g masła,
- 50 g cukru,
- 1 łyżeczka cukru waniliowego,
- 1 jajko,
- szczypta soli,
+ 4-6 łodyg rabarbaru (zależnie od wielkości)
+ 12 łyżeczek cukru
+ 1 jajko do posmarowania drożdżówek
kruszonka:
- 60 g masła,
- 60 g cukru,
- ok. 90 g mąki
Drożdże wkruszyć do kubka, dodać łyżeczkę cukru i rozetrzeć. Dodać 50 g mleka, łyżkę mąki i odstawić na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować.
Do miski wsypać pozostałą mąkę, wlać pozostałe mleko i stopione masło, dodać pozostały cukier, cukier waniliowy, jajko, sól i zaczyn drożdżowy. Całość wyrobić (ręcznie lub mikserem z hakowatymi końcówkami do ciast drożdżowych), aż ciasto będzie gładkie, miękkie i lśniące. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na ok. 1 godzinę, aż ciasto podwoi objętość.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 12 części (ok. 75 g każda). Z każdej części uformować kulkę, następnie delikatnie spłaszczyć ją w dłoniach, tworząc placuszek.
Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia ułożyć 6 "placuszków" z ciasta. Za pomocą szklanki w każdej porcji ciasta zrobić wgłębienie, mocno dociskając dno szklanki (powinno powstać coś w rodzaju miseczek). W każdym wgłębieniu ułożyć pokrojony w kostkę rabarbar. Blachę przykryć ściereczką i odstawić na ok. 15 min do podrośnięcia.
W tym czasie rozgrzać piekarnik do 190 stopni. Przygotować kruszonkę, palcami rozcierając ze sobą masło, cukier i mąkę.
Po tym czasie delikatnie dłońmi wgnieść rabarbar, który uniósł się do góry na skutek rosnącego ciasta. Każdą porcję rabarbaru oprószyć najpierw łyżeczką cukru, a następnie kruszonką. Brzegi drożdżówek posmarować roztrzepanym jajkiem za pomocą pędzelka.
Drożdżówki piec 15-20 minut, aż będą złociste. W tym czasie przygotować drugą porcję drożdżówek i upiec je w ten sam sposób.
 |
| drożdżówki z rabarbarem i kruszonką |
Może zainteresuje Cię również
Ciąg dalszy pokrzywy w kuchni... Tej młodej jest już coraz mniej, dlatego przepis nieco na ostatni dzwonek, cóż jednak poradzić, kiedy czasu tak mało ostatnio na wszystko.
Pierogi z pokrzywą i twarogiem to znakomity pomysł na wiosenny, bezmięsny obiad. Pierwszy raz robiłam je rok temu i na stałe weszły do mojego majowego menu :)
 |
| pierogi z pokrzywą i twarogiem |
PIEROGI Z POKRZYWĄ I TWAROGIEM
(przepis na 4 porcje)
ciasto:
- 400 g mąki,
- ok. 3/4 szklanki ciepłej wody,
- 2 łyżki oleju,
- sól
farsz:
- 250 g twarogu półtłustego,
- 200 g liści młodej pokrzywy,
- 2 ząbki czosnku,
- masło,
- sól i pieprz
dodatkowo:
Mąkę, wodę, olej i szczyptę soli zagnieść na gładkie, miękkie ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na 20 minut. W tym czasie przygotować farsz.
Liście pokrzywy sparzyć wrzątkiem na sitku, odcisnąć i drobno pokroić. Na patelni rozgrzać solidną łyżkę masła, dodać pokrzywę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Podlać niewielką ilością wody. Dusić na niezbyt dużym ogniu ok. 5 minut, aż pokrzywa będzie miękka, a woda odparuje. Dodać twaróg, doprawić solą i pieprzem, dokładnie wymieszać.
Ciasto cienko rozwałkować na podsypanym mąką blacie. Szklanką wykrawać kółka, na środku każdego kłaść po 1 czubatej łyżeczce farszu Brzegi dokładnie zlepić, można także zrobić dekoracyjną falbankę.
Pierogi wkładać partiami do dużej ilości gotującej się wody. Gotować przez 5 minut od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię. Wyjmować za pomocą łyżki cedzakowej.
Podawać z cebulką podsmażoną na maśle.
Może zainteresuje Cię również
Rok temu rozpoczęłam małe eksperymenty z pokrzywą, która okazała się wdzięcznym dodatkiem do tostów. W tym roku upiekłam chleb z pokrzywą, który okazał się nie tylko pięknie rustykalny z wyglądu, ale i bardzo smaczny. Zachęcam do jego przygotowania, ponieważ pokrzywa jest niezwykle zdrowym zielskiem, bogatym w związki mineralne i działającym niezwykle korzystnie na cały organizm :)
Pamiętajcie, by zbierać tylko młode liski ze szczytów pokrzyw, koniecznie używając rękawiczek ;) Liście pokrzywy dopiero po zalaniu wrzątkiem tracą swoje parzące właściwości.
 |
| chleb z pokrzywą |
CHLEB Z POKRZYWĄ
- 300 g mąki pszennej (typ 650),
- 200 g mąki pszennej razowej,
- 10 g świeżych drożdży,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżeczka miodu,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 50 ml oliwy,
- 300 ml letniej wody,
- 1 łyżka zakwasu chlebowego (opcjonalnie),
- pęczek pokrzywy
Do miski wkruszyć drożdże, dodać 2 łyżki mąki pszennej (650), cukier i połowę wody, wymieszać i odstawić na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować.
Po tym czasie dodać pozostałe mąki, miód, sól, oliwę, zakwas i pozostałą wodę. Wyrobić ciasto (najpierw mikserem z hakami do ciast drożdżowych, następnie ręcznie), aż będzie gładkie, jednolite i bez grudek. Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. godzinę, aż podwoi objętość.
W tym czasie, używając rękawiczek, oddzielić liście pokrzyw od łodyg. Liście sparzyć wrzątkiem, odcisnąć, kilka ładnych sztuk odłożyć do dekoracji, a pozostałe drobno posiekać.
Przygotować koszyk do wyrastania chleba i dokładnie oprószyć go mąką.
Do wyrośniętego ciasta dodać pokrzywę i całość jeszcze raz zagnieść. Wyłożyć na blat podsypany mąką, uformować bochenek i przełożyć do przygotowanego koszyka złączeniami do góry. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut.
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, włożyć do piekarnika, piekarnik rozgrzać do temp. 230 stopni.
Ostrożnie wyjąć gorącą blachę z piekarnika i sprawnym ruchem przełożyć na nią bochenek chleba z koszyka. Chleb ponacinać w kilku miejscach ostrym nożem lub żyletką. Odłożone listki pokrzywy zwilżyć wodą i przykleić do ciasta.
Piec 10 minut w 250 stopniach, następnie zmniejszyć temperaturę do 190 stopni i piec jeszcze 25-30 minut, aż skórka zrobi się brązowa.
Chleb kroić po całkowitym ostudzeniu.
UWAGA: Chleb można także upiec w podłużnej formie (keksówce) o dł. 35 cm. Uformowany bochenek przełożyć do wyłożonej papierem formy złączeniem do dołu, po wyrośnięciu nie wykładać na blachę tylko upiec w foremce :)
(inspiracja: blog Every cake you bake, z moimi sporymi zmianami)
 |
| przepis na chleb z pokrzywą |
 |
| chleb z pokrzywą przepis |
Może zainteresuje Cię również
Teleras to tradycyjne meksykańskie bułki używane najczęściej do kanapek zwanych tortas (przepis). Są duże, płaskie i mają charakterystyczne dwa nacięcia. Ich przygotowanie nie jest trudne, dlatego warto na weekendowy obiad zaszaleć i przygotować teleras, a na ich bazie pyszne, sycące tortas :)
 |
| meksykańskie bułki teleras |
MEKSYKAŃSKIE BUŁKI TELERAS
(3 sztuki)
- 300 g mąki,
- 180 g lekko ciepłej wody,
- 1,5 łyżeczki drożdży instant,
- 2 łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 3 łyżki stopionego smalcu (lub masła),
- + stopione masło do posmarowania bułek
Drożdże wsypać do miski, dodać połowę ilości wody, cukier i 1 łyżkę mąki. Wymieszać i odstawić na 10-15 minut, aż drożdże się uaktywnią.
Mąkę wsypać do miski, dodać pozostałą wodę, stopiony tłuszcz, sól i zaczyn drożdżowy. Całość wyrobić (ręcznie lub mikserem z końcówkami do ciast drożdżowych) na gładkie, miękkie ciasto. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie i luźne, dodać nieco mąki. Miskę przykryć ściereczką lub folią spożywczą i odstawić na ok. 1 godz, aż ciasto podwoi objętość.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na blat oprószony niewielką ilością mąki i zagniatać dłońmi przez kilka minut, następnie podzielić na 3 równe części (ok. 170 g każda). Z każdej części uformować kulę, ułożyć je obok siebie na blacie oprószonym mąką, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 20 minut.
Po tym czasie każdą kulkę delikatnie rozwałkować na owalny 'placek' - niezbyt cienki, powinien mieć ok. 2-2,5 cm grubości. Bułeczki przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć ściereczką i ponownie odstawić na 20 minut do wyrośnięcia.
W tym czasie rozgrzać piekarnik do 190 stopni. Podrośnięte bułeczki posmarować masłem za pomocą pędzelka i ostrym nożem lub żyletką zrobić na każdej z nich 2 podłużne nacięcia.
Bułki piec ok. 30 minut, aż będą rumiane.
 |
| meksykańskie bułki teleras |
Może zainteresuje Cię również
Boeuf stroganow to popularne i lubiane danie mięsne. Tym, którzy jednak nie mają ochoty na mięso, polecam pieczarkową wersję luźno inspirowaną tą rosyjską potrawą. Jest sycąca i smaczna, zwłaszcza podana ze świeżym pieczywem lub ryżem :)
"STROGANOW" Z PIECZAREK
(przepis na 2 porcje)
- 300 g pieczarek,
- 1/2 cebuli,
- 1 ząbek czosnku,
- 1 łyżeczka masła,
- 1 szklanka bulionu warzywnego,
- 3 łyżki białego wina,
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego,
- 1 łyżeczka musztardy Dijon,
- 1 łyżeczka musztardy francuskiej (ziarnistej),
- 4-5 łyżek śmietanki 18% (słodkiej),
- 1 łyżeczka mąki,
- sól i pieprz,
- natka pietruszki
Cebulę posiekać, pieczarki pokroić w cienkie plasterki.
W rondlu stopić masło, dodać cebulę i smażyć, aż się zeszkli. Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę i smażyć jeszcze minutę na małym ogniu, uważając, aby go nie przypalić. Dodać pieczarki i dusić 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodać bulion i wino, gotować jeszcze 5 minut na niezbyt dużym ogniu. Dodać koncentrat pomidorowy i obie musztardy.
Mąkę wymieszać ze śmietanką i odrobiną zimnej wody. Wlać do potrawy, dokładnie wymieszać i krótko zagotować, aby sos nieco zgęstniał. Na koniec doprawić do smaku solą i pieprzem.
Przed podaniem posypać natką pietruszki.
Może zainteresuje Cię również
Kedgeree to smakowita i aromatyczna potrawa na bazie ryżu, przyprawy curry i wędzonej ryby. Wywodzi się aż z czasów wiktoriańskich, kiedy to do Wielkiej Brytanii zostało przywiezione z Indii przez brytyjskich kolonialistów. Od tego czasu danie to uległo przeróżnym modyfikacjom, lecz w obecnej postaci nadal jest jedną z wielu popularnych w UK potraw tzw. kuchni anglo-indyjskiej (podobnie jak np. zupa mulligatawny).
W większości przepisów na kedgeree nie pojawia się pomidor, jednak wg mnie z jego dodatkiem potrawa jest znacznie lepsza (bez pomidora jest nieco za sucha).
W Wielkiej Brytanii do kedgeree używa się wędzonego dorsza, ale tak naprawdę można użyć dowolnej wędzonej ryby - jaką tylko lubicie. Ja za dorszem nie przepadam, ale użyłam wędzonego halibuta.
 |
| kedgeree przepis |
KEDGEREE
(przepis na 4 porcje)
- 300 g ryżu basmati,
- 300 g wędzonej ryby (użyłam halibuta)*,
- 1 większa cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 czubate łyżki masła,
- 600 g bulionu warzywnego,
- 2 liście laurowe,
- 3 łyżeczki curry,
- 1 papryczka chili,
- 2 średnie pomidory,
- sól,
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
- sól
- listki kolendry do posypania (opcjonalnie)
Cebulę posiekać. W garnku o grubym dnie lub w głębokiej patelni stopić masło, dodać cebulę i smażyć kilka minut na niezbyt dużym ogniu, aż zmięknie. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekane chili (bez gniazd nasiennych) i smażyć jeszcze minutę. Dodać przyprawę curry, wymieszać, następnie wsypać ryż i ponownie starannie wymieszać, aż cały ryż oblepi się masłem i będzie żółty od przyprawy curry. Wlać bulion, dodać liście laurowe, gotować pod przykryciem 12-15 minut, aż ryż wchłonie płyn. Od czasu do czasu przemieszać ryż, aby upewnić się, że nie przywiera do dna.
W tym czasie ugotować jajka na twardo, obrać i podzielić na ćwiartki.
Pomidory pokroić w niedużą kostkę, rybę rozdzielić na kawałki.
Do ugotowanego ryżu dodać natkę pietruszki, rybę i pomidory, delikatnie wymieszać i odczekać chwilę, aż pomidory i ryba się zagrzeją. Ewentualnie dosolić do smaku, choć zazwyczaj bulion i ryba są dość słone.
Podawać z ułożonymi na wierzchu kawałkami jajka oraz ćwiartkami cytryny do skropienia. Opcjonalnie można także posypać listkami kolendry.
Może zainteresuje Cię również
To ostatnia moja propozycja na wielkanocny stół w tym roku. Większość z Was zapewne już dopina plan swojego świątecznego menu, a my tymczasem jutro wyjeżdżamy do rodzinki i wracamy dopiero w przyszłym tygodniu :)
Dip chrzanowy jest bardzo łatwy do przygotowania i znakomicie sprawdzi się jako dodatek do wszelkiego rodzaju wędlin, kiełbas, pasztetów i jajek. Polecam wszystkim sympatykom chrzanu :)
 |
| dip chrzanowy |
DIP CHRZANOWY
- 1 słoiczek dobrej jakości tartego chrzanu,
- 1 jajko na twardo,
- 2 czubate łyżki gęstej śmietany 18%,
- 2 łyżeczki cukru
Z ugotowanego jajka oddzielić białko od żółtka. Żółtko rozetrzeć w kubeczku razem z cukrem, aż stanie się płynne, a cukier się rozpuści. Dodać śmietanę i wymieszać.
Białko rozdrobnić widelcem w miseczce. Dodać chrzan i żółtko ze śmietaną. Całość dokładnie wymieszać.
Schłodzić w lodówce.
Wszystkim Czytelnikom bloga życzę radosnych
i pogodnych Świąt Wielkanocnych :)
Może zainteresuje Cię również