Kto nie lubi gofrów? Ja chyba nie znam takiej osoby ;) Zrobienie gofrów w domu to bułka z masłem, o ile ma się dobry przepis. Ja przetestowałam niejeden, zanim znalazłam ten najlepszy, z którego korzystam już od lat - odkryłam go w czasach, gdy jeszcze mieszkałam z rodzicami i od czasu do czasu robiliśmy gofry na niezbyt dobrej gofrownicy z wymiennymi płytkami. Pomimo że gofrownica nie miała zbyt dużej mocy, gofry z tego przepisu wychodziły bardzo smaczne. Teraz mam porządną gofrownicę 1300 W i gofry wychodzą jeszcze lepsze :) Są chrupiące z wierzchu i miękkie w środku. Najlepsze :)
Ja najbardziej lubię gofry z bitą śmietaną i frużeliną wiśniową domowej roboty, ale gofry można podawać z wieloma dodatkami: jogurtem, owocami, sosem czekoladowym, dżemem itp. :)
 |
| przepis na gofry |
GOFRY - PRZEPIS PODSTAWOWY
(przepis na ok. 14 sztuk)
- 3 jajka
- 2 szklanki mąki
- 1,5 szklanki mleka,
- 2 łyżki cukru
- 7 łyżek oleju,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- niewielka ilość oleju do smażenia
Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić z solą na sztywną pianę, odstawić. Osobno w drugiej misce zmiksować razem żółtka, mąkę, mleko, cukier, olej i proszek do pieczenia. Dodać pianę z białek i delikatnie połączyć łyżką lub trzepaczką.
Rozgrzać gofrownicę, powierzchnię grzejną posmarować olejem za pomocą pędzelka i łyżką lub chochelką nakładać ciasto. Smażyć 4-7 minut, w zależności od mocy gofrownicy, aż gofry będą rumiane i chrupiące.
Usmażone gofry przekładać na kratkę, aby nie zawilgły od spodu.
Najsmaczniejsze są bezpośrednio po przygotowaniu.
(przepis Alicji15 z portalu smaker)
 |
| najlepszy przepis na gofry |
 |
| gofry idealne przepis |
Może zainteresuje Cię również
Ostatnio pokazywałam na blogu przepis na sałatkę z bobem i wędzonym pstrągiem, a dziś mam dla Was... również sałatkę, ale nieco inną, inspirowaną smakami Grecji. Bób jest niesamowicie wszechstronnym warzywem, które świetnie komponuje się z wieloma składnikami. W tej sałatce doskonale współgra smakowo z pomidorkami koktajlowymi, oliwkami i serem feta. Idealna na drugie śniadanie lub kolację :)
 |
| sałatka z bobem, serem feta i oliwkami |
SAŁATKA Z BOBU W STYLU GRECKIM
(przepis na 2-3 porcje)
- 500 g bobu,
- 200 g pomidorków koktajlowych,
- 100 g sera feta,
- 50 g czarnych oliwek bez pestek,
- garść kiełków młodego groszku lub kiełków słonecznika,
- 3 łyżki oliwy,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 1 łyżeczka octu balsamico,
- 2 łyżki posiekanego koperku,
- sól i pieprz
W garnku zagotować wodę, wrzucić bób i gotować 7 minut, następnie odcedzić, przelać zimną wodą, a po ostudzeniu obrać ze skórek i przełożyć do miski.
Pomidorki przekroić na połówki, oliwki w plasterki, a ser feta w kostkę, następnie przełożyć do miski z bobem. Dodać kiełki i koperek.
Oliwę wymieszać z sokiem z cytryny i octem balsamicznym, doprawić solą i pieprzem, polać sałatkę i delikatnie wymieszać.
Podawać od razu po przygotowaniu lub schłodzić w lodówce.
Może zainteresuje Cię również
Upały nie dają za wygraną - na szczęście nie trzeba odpalać piekarnika, by przygotować pyszne ciacho na letnie popołudnia :)
Sernik na zimno inspirowany tortem szwarcwaldzkim okazał się prawdziwym hitem zeszłego weekendu :) Jest absolutnie przepyszny - zwłaszcza masa czekoladowa o konsystencji musu. Spróbujcie go koniecznie!
 |
| Sernik na zimno a la Czarny Las |
SERNIK NA ZIMNO A LA CZARNY LAS
spód:
- 230 g ciastek oreo,
- 70 g stopionego masła
wsad wiśniowy:
- 200 g wydrylowanych wiśni,
- 100 g cukru
masa czekoladowa:
- 200 g gorzkiej czekolady,
- 400 g serka kremowego śmietankowego (typu Philadelphia, Twój Smak itp.),
- 300 ml schłodzonej śmietanki kremówki 30%,
- 100 g cukru pudru,
- 2 czubate łyżki kakao,
- 3 łyżeczki żelatyny
masa śmietankowa:
- 200 ml schłodzonej śmietanki kremówki 30%,
- 200 g serka kremowego śmietankowego (typu Philadelphia, Twój Smak itp.),
- 3 łyżki cukru pudru,
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
dodatkowo:
- wiśnie do dekoracji (najlepiej z szypułkami),
- 3-4 łyżki startej gorzkiej czekolady (najlepiej "oskrobać" ją obieraczką do warzyw)
Przygotowanie ciasta najlepiej zacząć od wsadu wiśniowego: wydrylowane wiśnie i cukier umieścić w rondelku, wymieszać i zagotować. Gdy tylko wiśnie zaczną wrzeć, a cukier się rozpuści, zdjąć rondel z ognia i odstawić do ostudzenia do temp. pokojowej. Po tym czasie wiśnie odsączyć na sitku, a powstały sok wiśniowy zachować na później.
Spód: Dno tortownicy o średnicy 22 cm wyłożyć odpowiednio dociętym krążkiem papieru do pieczenia. Ciastka oreo wraz z nadzieniem zmielić w blenderze. Dodać stopione masło i dokładnie wymieszać. Ciastka powinny mieć konsystencję mokrego piasku. Ciastka przełożyć do tortownicy i dociskając dłońmi uformować dno i boki na wysokość połowy ścianek tortownicy. Gotowy spód odstawić do lodówki.
Masa czekoladowa: Czekoladę połamać na kawałki, przełożyć do miski, miskę umieścić nad rondlem z niewielką ilością gotującej się wody i w ten sposób na parze roztopić czekoladę. Czekoladę odstawić do lekkiego ostudzenia.
Żelatynę wsypać do szklanki, dodać niewielką ilość wody, wymieszać i odstawić do napęcznienia na kilka minut. W tym czasie w dużej misce zmiksować serek i cukier puder. Dodać czekoladę, ponownie zmiksować (masa zrobi się rzadka, ale nie trzeba się tym przejmować). Cały czas miksując, stopniowo wlewać śmietankę. Miksować kilka minut, aż masa nabierze konsystencji puszystego musu. Dodać kakao a także - jeśli masa wydaje się nam za mało słodka, dodać jeszcze nieco cukru pudru - i ponownie krótko zmiksować.
Szklankę z napęczniałą żelatyną umieścić w miseczce z gorącą wodą i mieszając, rozpuścić żelatynę, aż nie będą widoczne kryształki. Do żelatyny dodać łyżkę musu czekoladowego, wymieszać i tak zahartowaną żelatynę wlać do pozostałego musu. Całość dokładnie zmiksować na niedużych obrotach miksera. Na koniec dodać odsączone z soku wiśnie i delikatnie wymieszać łyżką. Masę przełożyć na przygotowany spód i dokładnie wyrównać powierzchnię. Odstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny lub na całą noc.
Masa śmietankowa: Schłodzoną śmietankę ubić na sztywno. Dodać serek, cukier puder i cukier waniliowy, miksować, aż powstanie krem. Część masy rozprowadzić na musie czekoladowym na grubość 1 cm i wyrównać powierzchnię. Pozostałą masę przełożyć do szprycy i dookoła sernika zrobić rozetki. Sernik włożyć do lodówki - jeśli wcześniej masa czekoladowa spędziła w lodówce tylko 2 godziny, to odstawić sernik na całą noc, a jeśli masa czekoladowa chłodziła się już całą noc, to wystarczy schłodzić sernik 1-2 godziny. Ważne jest, aby tak czy siak masa czekoladowa spędziła noc w lodówce i odpowiednio stężała.
Odsączony z wiśni sok gotować, aż nadmiar wody odparuje i powstanie syrop. Syrop odstawić do ostudzenia.
Przed podaniem środek sernika posypać startą czekoladą. Sernik polać ostudzonym syropem wiśniowym, tworząc wzorki. Na czubkach rozetek i na środku ułożyć całe wiśnie.
Ciasto przechowywać w lodówce.
 |
| sernik na zimno a la Czarny Las |
 |
| sernik czekoladowy z wiśniami na zimno |
Może zainteresuje Cię również
Filety z kurczaka w cieście migdałowym to świetna propozycja na niedzielny obiad. Posmakują chyba wszystkim - zarówno tradycjonalistom, jak i osobom lubiącym eksperymenty w kuchni ;) Mięso usmażone w ten sposób jest niezwykle soczyste, a ciasto ma delikatnie migdałowy posmak.
Do tak przygotowanych filetów podałam pieczone ziemniaki (równie dobrze sprawdzą się młode ziemniaczki lub frytki) oraz lekką sałatkę :)
 |
| kurczak w cieście migdałowym |
FILETY Z KURCZAKA W CIEŚCIE MIGDAŁOWYM
(przepis na 4 porcje)
- 4 nieduże filety z piersi kurczaka (ok. 150 g każdy),
- 1 szklanka mleka,
- ok. 1 szklanki mąki,
- 1 jajko,
- 6 łyżek migdałów w płatkach,
- sól i pieprz,
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku,
- olej do smażenia
Umyte i osuszone filety rozbić na grubość 1,5 cm. Oprószyć solą i pieprzem, odstawić.
W misce wymieszać mleko, mąkę, jajko, szczyptę soli i paprykę w proszku na gęste ciasto (powinno mieć konsystencję gęstej śmietany). Dodać płatki migdałowe i ponownie wmieszać.
Na patelni rozgrzać dość dużą ilość oleju (co najmniej 2 cm głębokości). Filety zanurzać w cieście i smażyć z obu stron na średnim ogniu na złocistobrązowy kolor (uwaga: zbyt duży ogień spowoduje, że ciasto usmaży się, a kurczak w środku nie).
Usmażone filety odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach i od razu podawać.
(inspiracja stąd, z moimi zmianami)
Może zainteresuje Cię również
Nie przepadam za większością ciast z kremem, są jednak takie, po które od czasu do czasu sięgam z przyjemnością. Kremówki, w niektórych rejonach polski zwane napoleonkami, należą do kanonu tradycyjnych polskich ciast. A spośród wszystkich kremówek, najbardziej znane i osławione są kremówki wadowickie :)
Być może miałam pecha, ale będąc w Wadowicach jadłam kremówkę absolutnie okropną, w której czuć było tylko margarynę...
Zawsze najbardziej smakowały mi kremówki z krakowskiej cukierni Czarodziej, które dawniej mój tata kupował co roku na imieniny. Przyznam, że kremówek od Czarodzieja nie jadłam już kilka lat, nie wiem więc, czy w smaku są tak samo dobre jak kiedyś, ale w tym przepisie chciałam odtworzyć ich smak... :)
Po pierwsze, istnieją 2 rodzaje kremówek: na tradycyjnej masie budyniowej (w której dużą ilość masła ubija się, stopniowo dodając zimny budyń), jak i dwuwarstwowa, z budyniem i bitą śmietaną. Obie wersje są właściwe i tradycyjne, ja jednak zdecydowanie wolę tę drugą, ponieważ jest jakby nieco 'lżejsza', a poza tym uwielbiam bitą śmietanę ;)
Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, przygotowałam kremówki nie uznając półśrodków: sama zrobiłam ciasto francuskie (przepis) jak i budyń. I nieskromnie powiem, że to najlepsze kremówki jakie jadłam w życiu ;)
 |
| kremówki / napoleonki |
KREMÓWKI (NAPOLEONKI)
(przepis na 12 sztuk)
- ciasto francuskie z tego przepisu lub 2 płaty gotowego ciasta francuskiego (po ok. 275 g)*
krem budyniowy:
- 800 ml mleka,
- 150 g cukru,
- 2 łyżeczki cukru waniliowego lub nasiona z 1/2 laski wanilii,
- 4 żółtka,
- 1 jajko,
- 120 g mąki pszennej,
- 70 g mąki ziemniaczanej,
- 50 g masła
bita śmietana:
- 600 ml śmietanki kremówki 30% lub 36 % (mocno schłodzonej),
- 2 łyżki cukru pudru,
- 1 łyżka cukru waniliowego,
- 2 łyżeczki żelatyny
dodatkowo:
- cukier puder do posypania
Przygotować płaską, szeroką blachę do piekarnika oraz prostokątną foremkę 25 x 30 cm. Przygotowane domowe ciasto francuskie przekroić na 2 równe części. 1 część odłożyć do lodówki, a drugą rozwałkować na delikatnie oprószonym mąką blacie na grubość ok. 3-4 mm. Z ciasta wykroić prostokąt nieco większy niż foremka 25 x 30 cm - ciasto podczas pieczenia znacznie się kurczy, najlepiej wykroić z ciasta prostokąt większy o 5-6 cm, czyli 31 x 36 cm.**
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i ułożyć na niej ciasto. Ciasto dość gęsto ponakłuwać widelcem, aby zanadto nie wyrosło. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i piec ok. 20 minut, aż ciasto będzie złocistobrązowe.
Dokładnie w ten sam sposób przygotować i upiec drugą połowę ciasta - tak, aby otrzymać 2 równe prostokąty. Drugi z prostokątów po upieczeniu ostrym nożem podzielić na 12 porcji (dzięki temu dużo łatwiej będzie kroić gotowe kremówki).
Przygotować krem budyniowy: Odlać 1 szklankę mleka i zmiksować ją z żółtkami, jajkiem, mąką pszenną i ziemniaczaną. Pozostałe mleko zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. Masę mączną wlać do mleka i miksując mikserem, gotować 1-2 minuty aż do zgęstnienia. W smaku nie powinna być wyczuwalna surowa mąka. Uwaga: zdecydowanie lepiej jest mieszać gotujący się budyń mikserem niż ręcznie trzepaczką, ponieważ unikniemy w ten sposób powstawania grudek. Jeśli powstaną nam grudki, najlepiej przygotować masę od początku albo się z nimi pogodzić. Nie polecam miksowania budyniu blenderem celem zniwelowania grudek, ponieważ wówczas budyń zrobi się rzadki i już nigdy nie zgęstnieje (przerobiłam to).
Ugotowany budyń zdjąć z ognia, dodać masło i krótko zmiksować mikserem, aż budyń wchłonie masło. Naczynie z budyniem przykryć szczelnie folią aluminiową i odstawić do lekkiego ostudzenia (na ok. 20-30 minut).
Formę 25 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie umieścić pierwszy (cały) płat ciasta francuskiego. Jeśli płat jest nieco za duży, przyciąć nadmiar ostrym nożem. Na ciasto wylać równomiernie ciepły budyń i wyrównać powierzchnię. Odstawić do ostudzenia na ok. 20 minut, następnie włożyć do lodówki na co najmniej 1 godzinę, aż masa będzie zimna.
Przygotować bitą śmietanę: Żelatynę wsypać do szklanki z niewielką ilością zimnej wody (ok. 1/3 szklanki) i odstawić do napęcznienia na kilka minut.
W tym czasie w dużej misce ubić schłodzoną śmietankę, pod koniec dodając cukier puder i cukier waniliowy.
Szklankę z żelatyną włożyć do miseczki z gorącą wodą i mieszając, rozpuścić żelatynę, aż nie będą widoczne kryształki. Do rozpuszczonej żelatyny dodać 1 łyżkę bitej śmietany, dokładnie wymieszać i tak zahartowaną żelatynę wlać do pozostałej bitej śmietany. Całość krótko lecz dokładnie zmiksować.
Bitą śmietanę wyłożyć na zimną masę budyniową i wyrównać powierzchnię. Całość przykryć ciastem francuskim pokrojonym na kwadraty. Odstawić do lodówki na co najmniej 2 godziny.
Po tym czasie kremówki posypać cukrem pudrem i pokroić na porcje.
* Jeśli nie macie czasu lub ochoty, by samodzielnie robić ciasto francuskie, można użyć gotowych płatów, jednak trzeba je przed pieczeniem lekko rozwałkować wszerz i przyciąć nożem tak, by uzyskać wspomniany w przepisie prostokąt 31 x 36 cm. Dalej postępować tak jak w przepisie.
** Pozostałe po wykrojeniu prostokątów resztki ciasta można pokroić na mniejsze kawałki, posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać cukrem, sezamem, ostrą papryką lub dowolną inną posypką i zrobić małe szybkie przekąski.
 |
| kremówki / napoleonki |
Może zainteresuje Cię również
No i stało się! Zakasałam rękawy i poczyniłam sama ciasto francuskie :) nie było to wcale bardzo trudne, jednak mocno czasochłonne... ale uparłam się, by zrobić domowe kremówki od A do Z sama, więc ciasto francuskie nie mogło być kupne.
Muszę przyznać, że takie domowe ciasto francuskie na maśle jest pyszne, smaczniejsze niż to sklepowe, a jego przygotowanie daje naprawdę dużo satysfakcji :)
CIASTO FRANCUSKIE - PRZEPIS KROK PO KROKU
- 300 g masła,
- 300 g mąki,
- 1 jajko,
- 1 łyżeczka octu,
- ok. 100 ml ciepłej wody
Masło przełożyć do miski, dodać 100 g mąki i zagnieść jednolitą masę. Masę przełożyć pomiędzy dwa kawałki folii spożywczej i rozwałkować, formując kwadrat grubości 1 cm (ok. 20 x 20 cm). Zawiniętą w folię masę maślaną odstawić do lodówki na ok. 30-40 minut - tak, aby schłodzona, gotowa do użycia masa była zwarta, ale nie zesztywniała na kamień.
W tym czasie z pozostałych 200 g mąki, jajka, wody i octu zagnieść miękkie, jednolite ciasto (podobnie jak ciasto na pierogi). Na oprószonym mąką blacie rozwałkować ciasto na kształt koła, następnie na środku ułożyć schłodzoną masę maślaną. Wystające spod masy maślanej ciasto złożyć do środka jak kopertę, sklejając ze sobą łączenia.
Ciasto odwrócić złączeniami do dołu i rozwałkować na długi prostokąt grubości ok. 1 cm, wałkując zawsze w tym samym kierunku. Następnie złożyć do środka oba boki jak na zdjęciach poniżej. Lekko rozwałkować (na grubość ok. 2 cm), zawinąć w folię spożywczą, ułożyć na desce do krojenia lub na tacy i włożyć do zamrażalnika na 15 minut.
Schłodzone ciasto ponownie rozwałkować na długi prostokąt grubości ok. 1 cm, wałkując zawsze w tym samym kierunku i złożyć tak jak poprzednio. Znów lekko rozwałkować, zawinąć w folię i schłodzić w zamrażarce 15 minut. Czynności te powtórzyć jeszcze 2 razy (w sumie proces wałkowania, składania i schładzania powinien odbyć się 4 razy).
Gotowe ciasto w przekroju ma widoczne warstwy ciasta i masła.
Ciasto jest gotowe do użycia.
Ja przygotowałam z niego kremówki (napoleonki) - przepis znajduje się TUTAJ.
Może zainteresuje Cię również
Początek lata nie byłby w pełni udany, gdybym nie przygotowała choć jednego przepisu z bobem w roli głównej! :)
Tym razem przygotowałam zdrową, sycącą i pożywną sałatkę z wędzonym pstrągiem, rzodkiewkami, papryką i burakiem liściowym. Burak liściowy nie jest powszechnie dostępnym warzywem, ale jest niezwykle łatwy w uprawie i można samodzielnie wysiać go w swoim ogrodzie, na działce lub po prostu w donicy na balkonie.
Zamiast buraka liściowego można oczywiście użyć innych warzyw liściowych, np. roszponki lub szpinaku baby :)
 |
| sałatka z bobem i wędzonym pstrągiem |
SAŁATKA Z WĘDZONYM PSTRĄGIEM I BOBEM
(przepis na 2-3 porcje)
- 2 garście dowolnych liści sałatkowych (np. szpinak baby, burak liściowy, roszponka, mix sałat itp.),
- 400 g bobu,
- 125 g filetów z pstrąga wędzonych na gorąco,
- 6-7 rzodkiewek,
- 1/2 żółtej papryki,
- 3 łyżki oliwy,
- 1 łyżka koperku,
- sól morska i świeżo mielony pieprz
W garnku zagotować wodę, wrzucić bób i gotować ok. 7 minut. Odcedzić, przelać zimną wodą i obrać ze skórek, przełożyć do miski.
Rzodkiewki pokroić w plasterki, paprykę w paseczki, pstrąga podzielić na mniejsze kawałki, wszystko to dodać do miski z bobem. Dodać oliwę, koperek, sól i pieprz, całość delikatnie przemieszać.
Liście umyć, osuszyć, rozłożyć na talerzach, następnie ułożyć na nich sałatkę.
Podawać od razu lub schłodzić w lodówce.
Może zainteresuje Cię również