Zupa szczawiowa
Prosta, zwyczajna zupa szczawiowa – typowa dla polskiej kuchni, niedroga, specyficznie kwaskowata. Jedni j uwielbiają, inni nie cierpią. Jak kiedyś wspominałam, w moim domu nie jadało się zupy szczawiowej, dlatego bardzo długo nie znałam tego smaku. Teraz nadrabiam zaległości - w tym roku zrobiłam ją już 3 razy ;)
Poza sezonem bazą tej zupy jest szczaw konserwowy sprzedawany w słoiczkach, ale o tej porze roku grzechem byłoby nie skorzystać ze świeżych listków :)
ZUPA SZCZAWIOWA
(przepis na 4 porcje)
- 2 pęczki świeżego szczawiu,
- 1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego,
- 1 cebula,
- 2 łyżki oleju,
- 2 łyżki posiekanego koperku,
- 3 łyżki śmietany 18%,
- ewentualnie 1 czubata łyżka mąki,
- sól, pieprz,
- cukier,
- 4 jajka ugotowane na twardo
Liście szczawiu przebrać, umyć, osączyć, oderwać ogonki. Posiekać drobno lub nieco grubiej, w zależności od tego, jak wolimy :) W garnku podgrzać olej, wrzucić posiekaną cebulę i dusić na niedużym ogniu, aż zmięknie. Wlać bulion i doprowadzić do wrzenia. Dodać szczaw, wymieszać i gotować 2-3 minuty. Zupę dodatkowo można potraktować blenderem, jeśli chcemy, by była bardziej jednolita – ja tak zrobiłam, ale nie jest to obowiązkowe :) Śmietanę wymieszać w kubku z mąką (jeśli wolimy gęstszą zupę) i 3-4 łyżkami zupy i wlać do garnka z pozostałą zupą. Dokładnie wymieszać. Dodać koperek, doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem.
Podawać z jajkami gotowanymi na twardo.
0 komentarze