Ossobuco z kurkami i klasycznym risotto
Ossobuco to plaster giczy cielęcej lub wołowej, zawierającej w środku kość wypełnioną szpikiem. To właśnie ta kość i szpik w dużej mierze wzbogacają smak samego mięsa jak i potrawy z niego zrobionej. Najbardziej klasycznym i znanym przepisem jest ossobuco po mediolańsku, tym razem jednak pokusiłam się o własną, sezonową wariację na temat cielęciny z kurkami. Jako dodatek proponuję klasyczne risotto, doprawione jedynie parmezanem, oraz lekką sałatkę :)
Taka potrawa idealnie nadaje się na niedzielny obiad lub inną uroczystą okazję.
OSSOBUCO Z KURKAMI I KLASYCZNYM RISOTTO
(przepis na 2 porcje)
- 2 plastry giczy cielęcej (po ok. 200 g),
- 150 g kurek,
- 1 cebula szalotka,
- 2 łyżki mąki,
- 1 łyżka masła,
- 1 łyżka oliwy,
- 1 ziarenko ziela angielskiego,
- 1 liść laurowy,
- 200 ml bulionu drobiowego,
- 50 ml białego wytrawnego wina,
- 3 łyżki śmietanki kremówki 30% (opcjonalnie),
- sól,
- świeżo mielony pieprz
risotto:
- 100 g ryżu do risotto (np. arborio),
- 1 łyżka masła,
- 30-40 ml białego wytrawnego wina,
- ok. 250 g bulionu drobiowego,
- 3-4 łyżki śmietanki kremówki 30%,
- 1-2 łyżki startego parmezanu,
- sól i pieprz
Ossobuco z kurkami:
Kurki starannie oczyścić pod bieżącą wodą, większe sztuki pokroić, osączyć z wody na papierowych ręcznikach.
Plastry mięsa umyć i osuszyć, następnie ostrym nożem ponacinać w kilku miejscach brzegi plastrów (dzięki temu nie będą się kurczyć i deformować podczas obróbki cieplnej). Mięso oprószyć solą i pieprzem, a następnie obtoczyć w mące. Na patelni rozgrzać oliwę z masłem i obsmażyć mięso z obu stron na rumiany kolor. Przełożyć do rondla o grubym dnie, wlać wino i bulion, dodać ziele angielskie i liść laurowy, przykryć i gotować na średnim ogniu. W tym czasie na patelnię po smażeniu mięsa wrzucić posiekaną cebulę szalotkę. Krótko podsmażyć, następnie dodać kurki i smażyć na niewielkim ogniu około 5 minut. Kurki z cebulą dodać do gotującego się mięsa, dusić dalej pod przykryciem około 30-40 minut, aż mięso będzie miękkie. Zdjąć pokrywkę, sos doprawić solą i pieprzem, opcjonalnie wlać śmietankę i gotować jeszcze kilka minut, aż nadmiar wody odparuje i sos nieco się zagęści.
Risotto:
W rondlu stopić masło, wsypać ryż i smażyć na niewielkim ogniu około pół minuty, aż ryż nieco się zeszkli. Następnie wlać wino, a gdy odparuje, wlać połowę bulionu. Gotować pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając, a gdy ryż wchłonie płyn, wlać pozostały bulion. Gotować, aż ryż będzie miękki - w razie potrzeby dolać jeszcze odrobinę bulionu lub wody (ilość płynu zależy m.in. od gatunku ryżu). Miękki ryż zdjąć z ognia, dodać śmietankę i parmezan, doprawić pieprzem i ewentualnie solą (pamiętając, że parmezan jest już słony). Risotto podawać jako dodatek do ossobuco.
0 komentarze