Obsługiwane przez usługę Blogger.

Gofry belgijskie z bitą śmietaną i truskawkami

By 10:15

Gofry belgijskie znacznie różnią się od tych popularnych u nas. Są małe, okrągłe i chrupiące. Wyrabia się je na cieście drożdżowym z dodatkiem sporej ilości masła i cukru perlistego. Tradycyjnie Belgowie jedzą je posypane jedynie cukrem pudrem, z kolei turyści częściej wybierają opcję z bitą śmietaną i owocami. Ja skusiłam się na tę drugą wersję, ponieważ szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie posypywania tak słodkich gofrów dodatkowym cukrem ;) za to sezonowe owoce wprowadzają więcej smaku i orzeźwienia :)

Do przygotowania gofrów belgijskich najlepsza będzie gofrownica z prostokątnymi płytkami w grubą kratkę, ale możecie również użyć takiej gofrownicy, jaką macie w domu.

gofry belgijskie


GOFRY BELGIJSKIE Z BITĄ ŚMIETANĄ I TRUSKAWKAMI
(przepis na ok. 14 małych sztuk)

  • 140 g lekko ciepłego mleka,
  • 15 g świeżych drożdży,
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego,
  • 270 g mąki,
  • 2 jajka,
  • 120 g miękkiego masła,
  • 120 g cukru perlistego (grubej rafinady),
  • bita śmietana (bez cukru) do podania,
  • truskawki

Do miski wlać lekko ciepłe mleko, dodać cukier waniliowy, wkruszyć drożdże i odstawić na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować. Dodać mąkę i jajka, całość dokładnie wymieszać mikserem z hakowatymi końcówkami do ciast drożdżowych - około 3 minuty, aż wszystkie składniki się połączą. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut, aby ciasto wyrosło.
Po tym czasie dodać pokrojone na kawałki masło i wyrobić mikserem jeszcze 1 minutę.
Następnie wsypać cukier perlisty i całość wymieszać łyżką.
Rozgrzać gofrownicę i za pomocą łyżki kłaść nieduże, okrągłe porcje. Gofrownicy nie trzeba smarować tłuszczem z uwagi na dużą ilość masła w cieście. Gofry smażyć 3-4 minuty, w zależności od mocy gofrownicy, po czym przekładać na kratkę do studzenia.

Gofry podawać z bitą śmietaną i truskawkami. Bitej śmietany nie trzeba dosładzać, ponieważ gofry są bardzo słodkie.

gofry belgijskie z bitą śmietaną i truskawkami

Może zainteresuje Cię również

2 komentarze

  1. Zastanawiam się w jakim przedziale cenowym kupić gofrownicę. Rozumiem, że cena oznacza jakość ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie częstego robienie gofrów. Może jakaś podpowiedź ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przede wszystkim trzeba patrzeć na moc - musi być powyżej 1000 W, mniej nie ma sensu kupować, bo gofry się gotują, a nie pieką. Taka gofrownica niekoniecznie musi być droga. Ja akurat mam gofrownicę Dezala i gofry z niej wychodzą super, chociaż minusem jest to, że nie ma zdejmowalnych płytek. Ta gofrownica akurat jest dość droga, ale na pewno są też tańsze gofrownice o mocy powyżej 1000 W.

      Usuń